Organizace Free Software Foundation Europe u příležitosti včerejšího Dne Ady Lovelace vydala pod licencí CC BY-SA (Uveďte původ - Zachovejte licenci) půlhodinový animovaný film Ada & Zangemann - Příběh softwaru, skateboardů a malinové zmrzliny vycházející ze stejnojmenné knížky (online verze ve francouzštině).
Byla vydána nová verze 1.11.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace. S vydáním verze 1.11 se předchozí verze 1.10 stala novou LTS verzí nahrazující verzi 1.6.
Byla vydána nová verze 6.8 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.6.
Byla vydána nová stabilní verze 6.8 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o LTS verzi. Pro komerční uživatele byla prodloužena podpora ze 3 na 5 let.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovky v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
Je druhé úterý v říjnu a tedy všem čtenářkám AbcLinuxu vše nejlepší k dnešnímu Dni Ady Lovelace (Ada Lovelace Day), tj. oslavy žen zabývajících se přírodními vědami, technologiemi, inženýrstvím a matematikou (STEM).
Byla vydána nová verze 2.47.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 83 vývojářů, z toho 28 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno OpenBSD 7.6. Opět bez písničky.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.13.0. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Lze získat roota pouze se zapalovačem? Ano, lze.
module-assistant build mesa-swx11-source The source tarball could not be found! Package mesa-swx11-source not installed? Running "m-a -f get mesa-swx11-source" may help. find: /usr/src/modules/mesa*: není souborem ani adresářem
module-assistant build xserver-xorg-video-via The source tarball could not be found! Package xserver-xorg-video-via not installed? Running "m-a -f get xserver-xorg-video-via" may help. find: /usr/src/modules/xserver*: není souborem ani adresářemOba balíčky jsou určitě nainstalované přes Synaptic. Je module-assistant to pravé, přes co kompilovat? Celkem snadno jsem přes něj zkompiloval zdrojáky ovladačů pro Asus WL-130b. Přesněji rt2400 a rt2x00. rt2400 při pokusu o konfiguraci tuhnul. rt2x00 vypadá nadějněji
eth1 IEEE 802.11b Frequency:2.412 GHz RTS thr:off Fragment thr=2346 B wlan0_rename IEEE 802.11b ESSID:"" Mode:Managed Frequency:2.412 GHz Access Point: Not-Associated RTS thr:off Fragment thr=2346 B Encryption key:offPodle mě je ovladač v pořádku. Jak případně zkompilovat zdrojový balíček bez module-assistant ? Pokud se mi podařilo zjistit, mělo by stačit při instalaci zadat apt-get -b install, ale nedaří se. Jak zjistit jméno ovladače, který balíček poskytuje nebo by měl poskytovat? V dokumentaci některých balíčků jsem to našel v Readme, ale u jiných jsem nebyl úspěšný. Možná jsem jen špatně hledal.
Ještě jeden dotaz úplně mimo. Nikdy jsem nekonfiguroval přes iwconfig. Jaké zadat v mém případě jméno zařízení při zadávání iwconfig moje zařízení a například ESSID? Ať dám eth1 nebo wlan0, vždycky se vypíše error a neznámé zařízení. Je to maličkost, ale zatím jsem na to nepřišel
Předem děkuji za odpovědi.Tiskni Sdílej: