abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 1
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1957 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Nedokončená instalace Gentoo?

    23.10.2007 07:39 Vrtak-CZ
    Nedokončená instalace Gentoo?
    Přečteno: 588×
    Zdravím pánové mám na vás dotaz... Teď jsem doinstaloval gentoo podle handbooku(sice je na 2006.0 a já instaloval 2007.0) ale asi tam moc rozdílů není...

    Tak došel jsem skoro na konec a při rebootu a pokusu naběhnutí nového os se zaseknu na řádce...
    end_pfn_map = 1048576 tables up to 100000000 @ 8000-d000
    zkoušej jsem hledat na google ale nejak sem nic nenašel díky za rady...

    Odpovědi

    23.10.2007 07:58 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nedokončená instalace?
    Tuhle hlášku vypíše při bootu jádro? Asi to bude chtít opsat z toho výstupu jádra trochu víc, z tohohle řádku se nepozná nic.
    23.10.2007 08:23 Vrtak-CZ
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nedokončená instalace?
    Tak tady to máš...
    root (hd0,0)
     Filesystem type is ext2fs, partition type 0x83
    kernel /vmlinuz root=/dev/hda2
    	[Linux-bzImage, setup=0x1c00, size=0x2c41c8]
    
    .
    Decompressing Linux...done.
    Booting the kernel.
    
    
    Linux version 2.6.22-gentoo-r8 (root@livecd) (gcc version 4.1.1 (Gentoo 4.1.1-r3)) #2 SMP Zue Oct 23 08:19:04 CEST 2007
    Command line: root=/dev/hda2
    BIOS-provided psysical RAM map:
     BIOS-e820: 0000000000000000 - 000000000009f800 (usable)
     BIOS-e820: 000000000009f800 - 00000000000a0000 (reserved)
     BIOS-e820: 00000000000dc000 - 0000000000100000 (reserved)
     BIOS-e820: 0000000000100000 - 000000000fef0000 (usable)
     BIOS-e820: 000000000fef0000 - 000000000feff000 (ACPI data)
     BIOS-e820: 000000000feff000 - 000000000ff00000 (ACPI NVS)
     BIOS-e820: 000000000ff00000 - 0000000010000000 (usable)
     BIOS-e820: 00000000fec00000 - 00000000fec10000 (reserved)
     BIOS-e820: 00000000fee00000 - 00000000fee01000 (reserved)
     BIOS-e820: 00000000fffe0000 - 0000000100000000 (reserved)
    end_pfn_map = 1048576 tables up to 100000000 @ 8000-d000
    23.10.2007 08:49 Jan Forman | skóre: 10 | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nedokončená instalace?
    No pozná se z toho že se kouslo jádro a to podezřele brzo.
    a) Zkus vypnout ACPI (/boot/grub/grub.conf řádek kernel doplnit o "acpi=off noacpi")
    
    b) Zkusil bych zkompilovat ho znovu, popř. zkusit zkompilovat vanilla verzi (emerge vanilla-sources).
    
    Taky připiš co máš za hardware, protože s tím to asi souvisí.
    
    23.10.2007 09:12 Vrtak-CZ
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nedokončená instalace?
    Možnost a) bez výsledku b) jadro sem překompiloval už tak 10x a stále nic asi zkusim vanilla...

    HW je AMD Athlon 64 6000+ 2GB Ram MB - Gigabyte ted presne nevim typ ale je to na chipsetu AMD 690
    23.10.2007 09:24 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nedokončená instalace?
    Zkusil bych zkompilovat jádro se stejnými parametry, jako má jádro, které vám tam běží – tedy nejspíš jádro Gentoo Live-CD. Snad je zkompilováno tak, že má konfigurák v /proc/config nebo /proc/config.gz (případně by ten konfigurák měl být k dohledání přímo na CD nebo na webu).
    27.10.2007 18:48 Vrtak-CZ
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nedokončená instalace?
    Nevim proc ale neco me rika ze pokud je konfigurak v /proc/* tak se k nemu asi jen tak nedostanu... :-( porotze pokud nenabootuju tak nemam /proc/* pristupne? nebo se milim?
    27.10.2007 18:57 Smajchl | skóre: 39 | blog: Drzy_Nazory | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nedokončená instalace?
    necet sem to cely, ale asi mel na mysli jadro, ktery je na tom gentoo livecd, takze v momentu, kdy je system spusten z toho CD.
    My máme všechno co chcem, my máme dobrou náladu!
    27.10.2007 19:32 Vrtak-CZ
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nedokončená instalace?
    To bude asi proc jsi me odpovedel spatne... :-( nesnazim se spustit Gentoo LiveCD ale Gentoo ktere mam nainstalovane u sebe na kompu...
    cubas avatar 27.10.2007 20:02 cubas | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nedokončená instalace?
    Ale, my se ti celou dobu snažíme říct abys podle konfigurace toho jádra co je na liveCD(které ti samozřejmě při nobootování z CD funguje) zkompiloval jádro do systému na diskum
    28.10.2007 01:32 Vrtak-CZ
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nedokončená instalace?
    Oki tak jsem to zkusil nahodil jsem i stejnou verzy jadra a jede to... :-) Thx...
    AraxoN avatar 28.10.2007 09:42 AraxoN | skóre: 47 | blog: slon_v_porcelane | Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nedokončená instalace?
    No, a teraz, keď máš konfiguráciu, ktorá funguje, tak sa s tým môžeš baviť - optimalizovať, postupne vyhadzovať veci čo nepotrebuješ, atď. Len si vždy odlož poslednú funkčnú konfiguráciu a neotestované jadro pridaj len ako novú položku pri boote, aby si sa vedel vrátiť k jadru, ktoré funguje.
    23.10.2007 09:29 Jan Forman | skóre: 10 | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nedokončená instalace?
    Možná taky kouknout do setupu a zakázat některý zařízení co se nepoužívají... Já jsem celkem dlouho ladil Athlon64 s nVidia čipsetem (ty nový čipový sady sou fakt podivný) pro změnu jsem zjistil že ACPI musí být zapnutý, na VIA čipsetu i nVidia jinak dochází k podivným situacím kdy mrzne SATA. Kdyžtak můžeš použít metodu jako já, nakonfiguruju vlastní jádro, většinů věcí vyházím (asi tak 90%) a pak to vždycky funguje a zabírá to komplet 1.3MB (64bit -O3).
    23.10.2007 09:23 pet
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nedokončená instalace Gentoo?
    Máš v konfiguraci jádra správně typ procesoru?
    23.10.2007 15:29 Vrtak-CZ
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nedokončená instalace Gentoo?
    Ano mam gentoo jsem neinstaloval poprve...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.