PHPStan (PHP Static Analysis Tool), nástroj pro statickou analýzu a hledání chyb v PHP kódu, byl vydán ve verzi 2.0. Po třech letech od vydání verze 1.0. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání na GitHubu.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.10.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest (Wikipedie) před měsícem přejmenovaný na Luanti.
Vyšla nová verze open source ticketovacího nástroje Redmine 6.0.0. Tato verze přináší 146 vylepšení a oprav. Došlo k vylepšení UI, upgrade na Rails 7.2 a Ruby 3.3, byla provedena integrace asset pipelines s Propshaft a mnoho dalšího, viz kompletní changelog.
Firefox slaví 20 let (YouTube). Verze 1.0 byla vydána 9. listopadu 2004.
Z proprietárního světa: Přijdete ráno do práce a zjistíte, že všechny Windows Servery byly neplánovaně automaticky upgradovány z verze 2022 na verzi 2025.
Byl vydán Debian 12.8, tj. osmá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Standard Matter (Wikipedie, GitHub), původně Project Connected Home over IP (CHIP), pro propojení IoT a domácí automatizaci byl vydán ve verzi 1.4.
Fedora Linux je aktuálně k dispozici v 5 edicích: Workstation, Server, IoT, Cloud a CoreOS. Pro desktopové nasazení je určena edice Workstation, což je prostředí GNOME. Vývojářům a uživatelům KDE Plasma se dlouhodobě nelíbí, že jejich prostředí je schováno mezi spiny, tj. alternativními desktopy. Prosadili si, že s následující verzí Fedora Linuxu KDE Plasma povýší ze spinu na edici a bude tak na úrovni Workstation.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch OTA-6 Focal, tj. šesté stabilní vydání založené na Ubuntu 20.04 Focal Fossa.
Byla vydána nová verze 8.0 (𝕏) frameworku pro vývoj webových aplikací Ruby on Rails (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu, v poznámkách k vydání a na GitHubu.
/dev/hd*
jsou IDE (PATA) disky, /dev/sd*
jsou SATA disky. Přepínat mezi tím můžete výměnou hardware
/dev/disk/by-uuin
je odkaz na disk pomocí jeho jednoznačného identifikátoru. Označení hda, hdb, …
resp. sda, sdb, …
totiž záleží na pořadí, v jakém jsou disky připojeny ke sběrnici. U PATA disků je to dáno fyzickým připojením disků (primární, sekundární, master, slave), u SATA si tím nejsem jistý, ovšem třeba u externích USB disků je tenhle název vyloženě náhodný – proto se používá jednoznačný identifikátor, který disk určí podle toho, o který konkrétní (fyzicky) disk se jedná, nikoli podle toho, kam je ten disk připojen.
Zdravím, nainstaloval jsem opensuse a celkem jsem se zhrozil, že disky nejsou značeny /dev/hda*, ale sda, fstab a lilo.conf obsahuje linky na /dev/disk/by-uuin (nebo tak něco) místo jednoduchýho linku.Ano, to jsou stabilní jména disků a mají své výhody.
V /dev nic jako hda* vůbec není, díky tomu se mi nepodařilo nainstalovat nové jádroNevidím, jak zde z A vyplývá B. Nové jádro musí umět tyto názvy používat úplně stejně. initramfs jsi mu vytvořil?
Nevíte někdo, jak to "přepnout" na klasický způsob přístupu k disku? Díky/dev/hda už asi neuvidíš. Od té doby, co všechny distribuce přešly na přístup k diskům přes libata, všechno vypadá jako SCSI (/dev/sda,...).
udevinfo
, scsi_id
, hal-device
, lsscsi
, ...
Tiskni Sdílej: