Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
/dev/hd*
jsou IDE (PATA) disky, /dev/sd*
jsou SATA disky. Přepínat mezi tím můžete výměnou hardware /dev/disk/by-uuin
je odkaz na disk pomocí jeho jednoznačného identifikátoru. Označení hda, hdb, …
resp. sda, sdb, …
totiž záleží na pořadí, v jakém jsou disky připojeny ke sběrnici. U PATA disků je to dáno fyzickým připojením disků (primární, sekundární, master, slave), u SATA si tím nejsem jistý, ovšem třeba u externích USB disků je tenhle název vyloženě náhodný – proto se používá jednoznačný identifikátor, který disk určí podle toho, o který konkrétní (fyzicky) disk se jedná, nikoli podle toho, kam je ten disk připojen.
Zdravím, nainstaloval jsem opensuse a celkem jsem se zhrozil, že disky nejsou značeny /dev/hda*, ale sda, fstab a lilo.conf obsahuje linky na /dev/disk/by-uuin (nebo tak něco) místo jednoduchýho linku.Ano, to jsou stabilní jména disků a mají své výhody.
V /dev nic jako hda* vůbec není, díky tomu se mi nepodařilo nainstalovat nové jádroNevidím, jak zde z A vyplývá B. Nové jádro musí umět tyto názvy používat úplně stejně. initramfs jsi mu vytvořil?
Nevíte někdo, jak to "přepnout" na klasický způsob přístupu k disku? Díky/dev/hda už asi neuvidíš. Od té doby, co všechny distribuce přešly na přístup k diskům přes libata, všechno vypadá jako SCSI (/dev/sda,...).
udevinfo
, scsi_id
, hal-device
, lsscsi
, ...
Tiskni
Sdílej: