Sovereign Tech Fund (Wikipedie), tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří Sambu částkou 688 800 eur.
Společnost OpenAI představila novou řadu svých AI modelů OpenAI o1 navržených tak, aby "strávily více času přemýšlením, než zareagují". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.
Sailathon 24, tj. hackathon mobilního operačního systému Sailfish OS, proběhne od 27. do 30. září v Praze na Strahově ve školícím centru Silicon Hill.
Bylo vydáno Ubuntu 22.04.5 LTS, tj. páté opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish. Stejně tak Kubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Budgie 22.04.5 LTS, Ubuntu MATE 22.04.5 LTS, Lubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Kylin 22.04.5 LTS, Ubuntu Studio 22.04.5 LTS a Xubuntu 22.04.5 LTS.
Byla publikována veřejná Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2023 (pdf).
Byla vydána nová verze 8.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 3. Na výběr je Mobian Phosh, Ubuntu 24.04 (GNOME) a Kubuntu 24.04 (KDE Plasma). Cena začíná na 699 dolarech.
VirtualBox, tj. multiplatformní virtualizační software, byl vydán v nové verzi 7.1. Přehled novinek v Changelogu. Přináší modernizovaný vzhled a ovládání. Přepínat se lze mezi základním a rozšířeným uživatelským rozhraním. NAT nově podporuje IPv6. Linuxový hostitel a host mohou sdílet schránku na Waylandu.
Organizátoři konference LinuxDays 2024 vydali program a zároveň otevřeli registrace. Akce se uskuteční 12. a 13. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích, kde vás čekají přednášky, workshopy, stánky a spousta chytrých lidí. Vstup na akci je zdarma.
Blíží se vydání FreeCADu 1.0. Vydána byla první RC verze tohoto svobodného multiplatformního parametrického 3D CADu. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
-R, -r, --recursive Read all files under each directory, recursively; this is equivalent to the -d recurse option.potom staci zadat kde zacat napr takto, na hviezdicku som nezabudol (FYI: precita to vsetko vratanie binariek a toho co je namontovane na systeme, takze opatrne)
grep -r "toto hladam" /"vratane binariek" som napisal, lebo ked grep na tvojom systeme nebude spravat takto, tak prvy subor, ktory obsahuje regular, rozbije terminal
$ file nologin nologin: ELF 32-bit LSB executable, Intel 80386, version 1 (SYSV), for GNU/Linux 2.6.9, dynamically linked (uses shared libs), stripped $ grep account nologin Binary file nologin matches $bdw. ked ide o nejaky UNIX grep, tak jednina moznost je kombinacia find/grep alebo nieco podobne
for i in `find / 2>/dev/null`; do [ "`grep 'hladany_text' $i`" != "" ] && echo $i; done
man grep
a pak se podívat na volby -r a -l.
find / -type f -print0 | xargs -0 grep -l text
find / -type f -exec grep -l text {} \;
for i in `find / 2>/dev/null`; do [ "`grep 'hladany_text' $i`" != "" ] && echo $i; done
$IFS
a $?
?
for i in `find / 2>/dev/null`
tak to je asi nejdrsnější a nejoptimistější kus kódu co jsem kdy viděl :)
-bash: /bin/fgrep: Argument list too long
kdyz uz bych chtel pouzit find tak v kombinaci s xargs:
find / -type f -print0 2>>/dev/null | xargs -0 fgrep -lsi 'tohle hledam'
grep -H -R "text" /
nebo grep -H -C 5 -R "text" /
find / -type f -print0 | xargs -0 grep "hledany text"Jelikož některé soubory jsou čitelné jen pro roota, tak by to chtělo spustit pod rootem.
Tiskni Sdílej: