Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
ia32-libs
, to jsou základní knihovny pro podporu 32bitových aplikací. Vaše distribuce bude obsahovat něco podobného, jen se to asi bude jinak jmenovat.
Skype jsem stáhl jako staticky linkovaný tar.gz archiv, čili žádný dynamicky linkovaný distribuční balík (vykašlat se na rpm), tam je moc závislostí (např. qt4) a jsou s tím problémy. Binárku skype
jsem z onoho archivu zkopíroval prostě do /usr/bin/
, to je ostatně popsáno v skypím Readme. Staticky linkovanému balíku chyběla už jen jedna 32bitová knihovna, a to libsigc++
, kterou jsem prostě vzal z balíčku pro 32bitovou distribuci. Opět, nešlo to přes správce balíků, protože to by se snažil tou 32bitovou verzí přepsat tu 64bitovou verzi; bylo třeba z toho balíku „ručně“ vytáhnout příslušnou knihovnu a nakopírovat ji do adresáře k ostatním 32bitovým knihovnám (u mě /usr/lib32/
). Toť vše, přežilo to už i upgrade (skypu i ia32-libs). Jo, pokud má vaše distribuce libsigc++
v balíku 32bitových knihoven, tak máte o starost méně.
Snad jsem to popsal srozumitelně, klidně se ptejte.
Naopak, je to řešení horší.
Jak to?
rpm -i skype-XXX.rpm
(v případě stažení samotného RPMka ze stránek Skype), pak ne, pouze se objeví seznam chybějících knihoven.
Tiskni Sdílej: