Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Velké zdržení není mezi okamžiky, kdy síťový stack dostal od síťové karty rámec, a kdy poslal na síťovou kartu odpověď. To samozřejmě nic neříká o době, která uplynula mezi přijetím rámce síťovou kartou z drátu a jeho předáním stacku, nebo naopak přijetím rámce kartou od stacku a jeho vysláním na drát.
Tímto jste vyloučil, že zpoždění způsobují nějaké vyšší mechanismy (například shaping), ale nic jste se nedozvěděl (a nemohl dozvědět) o časovém sledu událostí na fyzickém médiu.
Začal bych pátráním, jestli není problém se síťovou kartou v notebooku. Není v /proc/net/dev
na notebooku něco podezřelého (tj. nenulové údaje ve sloupcích jako errs či drop)? A co říká mii-tool
tamtéž?
No tak pokud systémové nástroje neukazují nic chybného a pokud, jak říkáte "Zkousel jsem treba primo pripojit pocitac a notebook krizovym kabelem a spozoroval jsem ten samy problem", tak bych to na 99% tipoval na závadu té síťové karty (nebo něčeho kolem ní...).
Ještě bych možná zkusil /sbin/mii-tool -F 10baseT-HD eth0. Možná, že po shození na 10 mega pojede normálně (sice jenom 10 mega, ale furt to bude lepší, než stávající stav)... Ale taky to samozřejmě pomoct nemusí.
Tiskni
Sdílej: