Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
/dev/hda
což vypadalo nadějně, ale schovává se pod tím to live CD, dál už se mi nepodařilo najít nic.
Dnes mám v plánu zkusit instalaci nějaké jiné distribuce pro srovnání - zkusím nejspíš Ubuntu.
mount
vypíše seznam připojených svazků.
Pokud tam ty debianí oddíly nebudou, zkus se podívat, jestli se vytvořilo aspoň zařízení pro ten disk, něco jako
/dev/hda
, /dev/hdb
, /dev/sdb
, /dev/sda
.
Něco by o zařízení potom mohl prozradit například fdisk
.
/dev/hda
, které ukazuje na ono live CD samotné. fdisk -l
by měl vypsat známé partition, ale po jeho zavolání nevypíše nic.
1.zkusil bych mu tam vrazit zpatky to dvd a pustit (urcite nedela dobre linuxu tahat z nej neco co nemel "odmontovany".Ano, je to prasárna, kdyby mohl už bych pár facek dostal... ono DVD jsem tam vrátil zpět (defacto moc možností nemám - buď mu dám nějaké bootovatelné médium, nebo se zasekne na té hlášce a nikam dál to nepokročí), bohužel mi to vnucuje novou instalaci. Na instalačním procesu OpenSUSE se mi hrozně líbilo takové malé tlačítko v nějakém 8 oknu (to číslo jsem si teď vymyslel), kde jsem mohl říci, že nechci novou instalaci, ale jen nabootovat již nainstalovaný systém (např. při nakopnutém záznamu v MBR) - to jsem tu bohužel nenašel.
2. zkusil bych vzit nejaky linux live cd (dvd) a nabootit z nej - tam si muzes jednoduse namontovat lokalni filesystemy - a pokud se ti to povede, je problem jasne swJak jsem psal, zkusil jsem libe CD Slaxe, ale nevím, kde onen lokální filesystém hledat (hledal a nenašel).
3. zkusil bych obnovit grub - z toho live cd (pokud to tedy uvidi tvuj hdd a oddily na nem)V to se modlím, že problém bude jen v nakopnuté MBR a bude stačit opravit grub, to už by neměl být velký problém.
lspci, lshw, cat /proc/partitions, dmesg
?
lspci
, cat /proc/partitions
ani dmesg
mi nic o disku neřekne (a nebo jsem slepý, s ohledem na pozdější příspěvek o pokusech s GParted, už to není podstatné)
Tiskni
Sdílej: