Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Ahoj, prosím o radu se směrováním. Funguje mi bez potíží, ale route -n
vrací tohle:
Kernel IP routing table Destination Gateway Genmask Flags Metric Ref Use Iface 10.84.55.0 0.0.0.0 255.255.255.128 U 0 0 0 eth1 169.254.0.0 0.0.0.0 255.255.0.0 U 0 0 0 eth1 0.0.0.0 10.84.55.126 0.0.0.0 UG 0 0 0 eth1
Prostřední záznam tam nemá co pohledávat. Netuším, jak se tam dostává.
Zbytečný záznam se objevuje vždy při použití dhcp
. Zkoušel jsem už nejméně pět zcela odlišných AP s různými typy WPA a dva ethernetové switche. Všude je situace stejná.
Ještě před měsícem jsem tam nic takového neměl. Už se to řešilo kdysi dávno, ale nějak se to nevyřešilo... Co když tam tu link local adresu prostě nechci?
NOZEROCONF= Set this to not set a route for dynamic link-local addresses.resp,
NOZEROCONF=yes
pridane do /etc/sysconfig/network
.
To nemám, tohle je ArchLinux.
Tak jsem nainstaloval ArchLinux na svůj server, který má dvě síťová rozhraní ovládaná modulem e100
. A zase se tam objevuje ta adresa navíc. Heeernajs! Asi kvůli tomu proletím stropem.
No jo, ale já tam žádný zeroconf nemám... Jestli se nemýlím, zeroconf je (ve Windows) prostě normální proces. A nic takového jsem v Linuxu nikdy neměl a nespouštěl.
Nebo má jít pouze o snahu zajistit jakousi kompatibilitu s (případnými) stroji s Windows, připojenými do stejné sítě? Ať tak nebo tak, nelíbí se mi to.
Co když to způsobuje dhcpcd
? Nikdo jiný se v routovacích tabulkách nepřehrabuje. Při ruční konfiguraci bez DHCP (ifconfig
a route
) se tam ta LLA neobjeví.
No jo, ale je tam taky:
If dhcpcd fails to get a lease then we attempt Dynamic Configuration of IPv4 Link-Local Addresses unless the -L option is given.
Sice jsem nezadal -L
, ale dhcpcd
neselhal. Správně nakonfiguroval route
, /etc/resolv.conf
i síťové rozhraní. Tak proč i přesto nastavil LL adresu?
Že by snad zároveň dostal od DHCP serveru nějaké chybové hlášení? To asi ne, protože situace byla stejná se dvěma různými routery a dokonce i s DHCP serverem běžícím na mém notebooku.
Dobře, takže přidám -L
a hotovo. Podle mě se ten dhcpcd
nechová správně, ale nebudu se přece zabývat takovou kravinou. Jen pro úplnost: v Archu se to nastaví v souboru
/etc/conf.d/dhcpcd
.
A to jsem to zkoušel se třemi různými DHCP servery... (Dva routery, jeden normální stroj s Linuxem.) Pokaždé se tam ta adresa objeví. Přitom ještě před měsícem tam nebývala.
Jak se píše o příspěvek výše, manuálová stránka jasně uvádí, že dhcpcd má nastavit LL adresu pouze při selhání. Když ale neselže a získá všechny údaje, nastavovat by ji neměl. To ovšem dělá...
Ten záznam je skutečně pro ZEROCONF, což je automatické přiřazení IP adresy pro Windows v sítích bez DHCP.ZEROCONF neni len pre Windows. Je to mechanizmus popisany v RFC standarte (cislo presne neviem) a vecsina zariadeni ho podporuje (naschval pisem zariadeni, lebo to funguje aj inde ako na pocitacoch).
Tiskni
Sdílej: