Byla vydána nová verze 3.22.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
FreeBSD odstranilo poslední GPL kód ze základního systému. Konkrétně dpv, libdpv, libfigpar a dialog. Instalátor před čtyřmi lety přešel z dialogu na bsddialog.
Sociální síti 𝕏 (dříve Twitter) má dnes 20 let. Pro veřejnost byla zpřístupněna 15. července 2006.
Insula Faktury je open source generátor faktur, který běží přímo ve webovém prohlížeči. Žádná registrace, žádné sledování, žádné omezení. Zdrojové kódy jsou k dispozici na Codebergu.
První Mobile Linux Hackday v Plzni, tj. komunitní setkání věnované Linuxu na mobilních zařízeních, proběhne 24. července od 10:00. Akce je otevřená všem zájemcům – od zvědavců po zkušené vývojáře. Dopoledne proběhnou přednášky Davida Heidelberga a Petra Hodiny o aktuálním stavu mobilního Linuxu: proč vůbec chtít tučňáka v kapse, jaké telefony jsou dnes dobře podporované a co taková podpora obnáší. Po obědě se zaměříme na konkrétní
… více »3D software Blender byl vydán ve verzi 5.2 s prodlouženou podporou. Videopředstavení na YouTube.
SketchForge 3D (GitHub, reddit) je open source 3D editor / CAD běžící ve webovém prohlížeči bez nutnosti účtu nebo cloudového úložiště. Inspirovaný byl Tinkercadem. Doporučena je lokální instalace.
Byla vydána nová verze 11.9 webového prohlížeče Midori (Wikipedie, GitHub). S novým centrem ovládání, pokročilejším blokováním reklam, optimalizací výkonu…
Na Crowd Supply běží kampaň na podporu open source čtečky elektronických knih Open Book Touch. Postavena je na ESP32-S3. Má 4,26palcový dotykový e-papírový displej s rozlišením 480×800 pixelů, podsvícení, slot na microSD kartu. Cena je 149 dolarů a poštovné 12 dolarů. Dodání je plánováno na duben 2027.
Na Humble Bundle běží akce Linux: All the Things by O'Reilly a Picos, HATs, and More by Raspberry Pi Press. Elektronické knihy lze koupit se slevou a současně podpořit organizace Code for America a Raspberry Pi Foundation.
A zadruhe, nejedna se o problem GRUBu, ci snad linuxu, ale o problem stare verze instalacniho cd windows XP (predpokladam ze pred SP2), kdy je treba odnekud stahnout ovladace pro SATA disky - SATA je pomerne novy druh pripojeni a stare XP se s tim neumely poprat.
Google : windows xp sata
dd z /dev/zero). Pochybuji však, že se tím problém vyřeší, na tohle jsou potřeba SATA drivery instalátoru..google : windows xp sp2 sata
Mozna kdybyste skutecne stahl nektere ovladace v nalezenych strankach odkazovane a zkusil je pouzit, treba by se podarilo system nainstalovat.
Pripadne pokud se skutecne domnivate ze to neni problem windows, pak udelat to co radili kolegove - zazalohovat MBR pomoci dd (nekam jinam nez na meneny disk), nasledne na nejakem funkcnim pocitaci s windows spustit live CD linuxu a pomoci dd zkopirovat mbr do souboru, a tim potom prepsat mbr na vasem problematickem pc, nicmene skutecne myslim ze problem neni v GRUBu.
dd if=/dev/sda of=mbr bs=512 count=1 # snad je to správnětak by to mělo jít i tak nějak přepsat... každopádně si to raději předem zálohuj
Nicmene k tomu aby toto bylo uzitecne bylo by vhodne rici zda byl skutecne problem s ovladaci a tim ze XP nezvladly SATA/RAID. Take zminka o super grub disk je uzitecna, takze nemyslim ze by musela byt diskuze smazana.
Tiskni
Sdílej: