Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
[martin@localhost ~]$ aplay -l **** List of PLAYBACK Hardware Devices **** card 0: Intel [HDA Intel], device 0: ALC880 Analog [ALC880 Analog] Subdevices: 0/1 Subdevice #0: subdevice #0 card 0: Intel [HDA Intel], device 1: ALC880 Digital [ALC880 Digital] Subdevices: 1/1 Subdevice #0: subdevice #0
[martin@localhost ~]$ aplay -L default:CARD=Intel HDA Intel, ALC880 Analog Default Audio Device front:CARD=Intel,DEV=0 HDA Intel, ALC880 Analog Front speakers surround40:CARD=Intel,DEV=0 HDA Intel, ALC880 Analog 4.0 Surround output to Front and Rear speakers surround41:CARD=Intel,DEV=0 HDA Intel, ALC880 Analog 4.1 Surround output to Front, Rear and Subwoofer speakers surround50:CARD=Intel,DEV=0 HDA Intel, ALC880 Analog 5.0 Surround output to Front, Center and Rear speakers surround51:CARD=Intel,DEV=0 HDA Intel, ALC880 Analog 5.1 Surround output to Front, Center, Rear and Subwoofer speakers surround71:CARD=Intel,DEV=0 HDA Intel, ALC880 Analog 7.1 Surround output to Front, Center, Side, Rear and Woofer speakers null Discard all samples (playback) or generate zero samples (capture)Trochu mě překvapuje, že v aplay -L není žádné digitální zařízení, ale nevím, jestli je to správně nebo špatně. Pokud máte někdo nějakou osobní zkušenost, tak prosím sem s tím. Ještě snad podotknu, že mám i stolní PC, kde mám také digitální S/PDIF výstup, ale přes koaxiál a ten mi funguje v pořádku, tam je ale čip ALC850 a způsob, jakým dosáhnu digi výstupu je jen správné nastavení mixéru. Na notebooku je v mixéru položka IEC958, která se k digitál výstupu vztahuje, ale je to jen přepínač a jeho přepnutí nic nedělá. Ještě poslední poznámka - funkci výstupu kontroluji tak, že se koukám, jestli v konektrou bliká červené světlo, mělo by se to tak údajně dát zjistit. (Nemá cenu si kupovat drahý optický kabel, když nevím, jestli výstup rozchodím)
aplay -D iec958 /usr/share/sounds/ia_ora-startup.wav Playing WAVE '/usr/share/sounds/ia_ora-startup.wav' : Signed 16 bit Little Endian, Rate 44100 Hz, StereoPodobného efektu se mi podařilo dosáhnout, když jsem vytvořil (resp. upravil z webu stažený) .asoundrc, který vypadal takhle:
pcm.digital { type plug slave.pcm "digital-hw" } ctl.digital { type hw card 0 } pcm.digital-hw { type hw card 0 device 1 } ctl.digital-hw { type hw card 0 }Když jsem v nějakém přehrávači zvolil výstup "digital", tak přehrávač jakoby hrál, žádný problém nehlásil, ale prostě světýlko v optickém konektoru se nerozsvítí
[martin@localhost ~]$ cat /proc/asound/version Advanced Linux Sound Architecture Driver Version 1.0.14 (Fri Jul 20 09:12:58 2007 UTC).hláška je stejná před i po instalaci. Pro jistotu sem si dal i reboot (přestože jsem moduly reloadnul). Kde by mohla být chyba? Může to být tím, že jsem předtím neodebral alsu, která je naistalovaná z balíčků (Mandriva 2008)? (Odinstalace by s sebou vzala půlku systému)
[martin@localhost src]$ cat /proc/asound/version Advanced Linux Sound Architecture Driver Version 1.0.15. Compiled on Nov 14 2007 for kernel 2.6.22.9-laptop-1mdv (SMP).Tak tohle už vypadá správně. Chyba byla v tom, že mandriva změnila od verze 2008 systém pojmenování zdrojáků jádra, o čemž jsem nevěděl a nainstaloval špatné a pak to samozřejmě nedělalo co mělo. Bohužel se mi mezitím něco po..alo v systému (pravděpodobně kvůli nějaké mandriví aktualizaci
Tiskni
Sdílej: