Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravím, sestra potřebuje do školy software Arcexplorer. Po skouknutí jejich webu jsem se zaradoval, protože mají verzi i pro Linux. Teď jsem už dost naštvanej, protože se mi ji nepodařilo spustit.
Program se dá stáhnout tady: http://www.esri.com/download/arcexplorer/90/linux/ArcExplor9.0_linux.tar
Program se mi podařilo nainstalovat tak, že jsem do adresáře mnt/cdrom nakopíroval ty soubory (z lokálního disku mě to nechtělo žrát). Po "instalaci" se akorát vytvořila složka "aej90exe", ve které je adresářová struktura. Zkoušel jsem spustit soubor, který je ve složce "bin" aejava. Ale program mi vyhodí tohle: "** AEJHOME must be defined".
Podle manuálu by se měl zadat tento příkaz: "setenv AEJHOME (ArcExplorer Installation Directory)/aej90exe"
, ale vyhodí mě to, že program setenv neexistuje.
Přesně je to v manuálu takto:
ESRI recommends that you execute ArcExplorer from a C shell. The following instructions are for a C shell environment setup. To use ArcExplorer, add the following lines to your .login or .cshrc file: setenv AEJHOME (ArcExplorer Installation Directory)/aej90exe setenv LD_LIBRARY_PATH $AEJHOME/lib Make sure that $AEJHOME/bin is in the PATH. set path = ( $path $AEJHOME/bin ) To enable the changes, type: % source <.login or .cshrc>
Nemá někdo z vás zkušenost s tímto softwarem nebo netuší, jak ho zprovoznit? Díky za odpovědi
tcsh
), nebo si ty instrukce budete muset poupravit pro bash
(nebo v cem to poustite).
jirka:~> setenv AEJHOME jitka/Linux_2/ArcExplorerJava9.0/aej90exe jirka:~> setenv LD_LIBRARY_PATH $AEJHOME/lib jirka:~> set path = ( $path $AEJHOME/bin ) jirka:~> % source < .login or .cshrc > Missing name for redirect.Program se stále odmítá spustit. Pořád vypisuje to stejné. Myslím si, že jsem někde udělal chybu. Nebyl by někdo tak hodný a nezkusil to rozjet?
DISCLAIMER: neznam syntax C shellu, neumim dobre prekladat z EN do CZ a neznam ten program...
--
ESRI doporucuje spoustet ArcExplorer z C shell-u. Nasledujici instrukce jsou pro nastaveni prostredi v C shell-u.
Pokud chcete pouzivat ArcExplorer, pridejte nasledujici radky do sveho souboru .login
nebo .cshrc
:
setenv AEJHOME (ArcExplorer Installation Directory)/aej90exe
setenv LD_LIBRARY_PATH $AEJHOME/lib
Ujistete se, ze $AEJHOME/bin
je v PATH
:
set path = ( $path $AEJHOME/bin )
Tyto zmeny aktivujete pomoci prikazu:
% source .login
nebo % source .cshrc
(podle toho, kam jste ty zmeny napsal)
(pozn. prekladatele: znak "%" neni soucast prikazu, ale prompt prikazoveho radku, abyste vedel, ze tohle se nema psat do souboru, ale spustit jako prikaz )
Jen bych trosku poopravil, neumím vůbec překládat z EN. Jinak to sedí... :)DISCLAIMER: neznam syntax C shellu, neumim dobre prekladat z EN do CZ a neznam ten program...
Tak jsem si vytvořil soubor .login, vložil do něj:
setenv AEJHOME /home/jirka/jitka/Linux_2/ArcExplorerJava9.0/aej90exe setenv LD_LIBRARY_PATH $AEJHOME/libPoté jsem spustil příkaz:
jirka:~> source .loginAkorát jsem nepochopil tento příkaz, nevím, kam ho mám vložit
Nicméně, když zkusím spustit zase ten program, tak to pořád vypisuje:Ujistete se, ze $AEJHOME/bin je v PATH: set path = ( $path $AEJHOME/bin )
** JAVA_HOME must be defined
V manuálu je ještě napsáno toto, ale nevidím v tom nic vyznamnýho, v home žádný soubor "aimsclient.properties" nemám.
Editing the $HOME/aimsclient.properties file Update the value of the WebBrowser key in the aimsclient.properties file to point to the location of your default browser. Update the value of the AEJavaHelp key in the aimsclient.properties file to point to the location of the ArcExplorer online Help files. Starting ArcExplorer With $AEJHOME/bin included in your PATH, start ArcExplorer by typing: aejava
Tiskni
Sdílej: