Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
mkdirjsi vytvořil podadresář v adresáři /mnt, kam jsi plánoval ten disk ručně připojit (tenhle bod jsem přidal jenom proto, abych potom dál v příkladu odkazoval na konkrétní existující adresář). No a parametry v příkazu
mountjsou následující -t vfat znamená, že příkazu mount zadáš konkrétní typ souborového systému vytvořeneém na oddílu USB disku. Stejně dobře jsi tam mohl zadat auto - příkaz mount by si pak vybral jeden z dostupných souborových systémů, které dokáže připojit. Pokud najde jeden, kterým to připojit jde, tak ho pod tím připojí. -o ro znamená (jak jsem již výše napsal), že se disk připojí pouze v režimu pro čtení. Pokud bys na něj chtěl cokoli zapsat, tak ti to systém nedovolí. Pokud bys chtěl připojit disk i pro zápis, tak bys musel dát místo ro parametr rw. Tuto možnost jsem neuvažoval, protože jsem si nebyl jistý, zda-li s tím diskem není ještě neco jiného v nepořádku. /dev/sdb1 určuje bod, kam si tne disk systém připojí (adresář /dev znamená devices). To lze vyčíst z toho kousku výpisu dmesg, o který jsme tě požádali. Příkaz dmesg slouží k výpisu informaci, které systém sbírá od počátku svého startu až do vypnutí počítače. Kdykoliv k počítači připojíš nějaké zařízení, nebo změníš nějaké nastavení týkající se hardware, vždy se to objeví v tomto výpisu. /mnt/USBdisk určuje adresář, kam se má disk připojit. Jinak více se dozvíš, když v Konsoli napíšeš příkaz man mount - vyjede ti manuálová stránka příkazu mount. Jo a pro odpojení disku by v tomto případě sloužil příkaz man umount /mnt/USBdisk
Jo a pro odpojení disku by v tomto případě sloužil příkaz man umount /mnt/USBdiskAsi malo byt: Jo a pro odpojení disku by v tomto případě sloužil příkaz
umount /mnt/USBdiskViac informacii zistis:
man umount
Tiskni
Sdílej: