Na WhatsAppu budou postupně v průběhu následujících měsíců zavedena uživatelská jména. Telefonní čísla tak mohou zůstat soukromá. Aktuálně si lze uživatelské jméno rezervovat.
Byl aktualizován TIOBE Index (Wikipedie). Programovací jazyk Rust se poprvé dostal do první desítky tohoto žebříčku popularity programovacích jazyků. Vede Python následovaný C, C++, Java, C#, …
Proton (Wikipedie), tj. fork Wine integrovaný ve Steamu umožňující na Linuxu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 11.0-1. Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled všech podporovaných her na stránkách ProtonDB
Byly publikovány zdrojové kódy počítačové hry Unturned. Pro nekomerční účely. V plánu je přelicencování pod MIT. Hra Unturned je postavena nad multiplatformním herním enginem Unity.
První česká družice navržená a sestavená výhradně studenty se dostala na oběžnou dráhu Země. Družice KOSTKA, kterou vyvinul studentský tým YSpace z Vysokého učení technického v Brně (VUT), dnes odstartovala na palubě rakety Falcon 9 společnosti SpaceX v rámci mise Transporter-17 z kalifornské základny Vandenberg Space Force Base.
Po nákresech ovladače Steam Controller a puku společnost Valve na svém GitLabu publikovala projekt Inkterface, tj. podrobný návod (PDF, video v mp4) na sestavení předního panelu s e-papírovým displejem pro Steam Machine pro zobrazování systémových informací. Použity jsou součástky od společnosti Adafruit.
V jádře Linux byla nalezena a v dubnu letošního roku v upstreamu opravena kritická zranitelnost Bad Epoll aneb CVE-2026-46242. Jedná se o zranitelnost typu "race-condition use-after-free", která běžnému uživateli umožňuje získat práva roota. Na distribucích Linuxu i na Androidu. Dokonce i zevnitř sandboxu prohlížeče Chrome. Chyba byla do Linuxu zavedena v dubnu 2023, tj. Linux 6.4.
Byla vydána nová verze 10.4 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu důležitých bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb. Vyzkoušet lze experimentální podporu postkvantového algoritmu mldsa44-ed25519.
Open Printer je otevřená kompaktní tiskárna od Open Tools. Brzy by měla být spuštěna kampaň na její podporu na Crowd Supply. Současně by měly být uvolněny zdrojové kódy. Postavena je na Raspberry Pi Zero W a STM32. Používá inkoustové kazety HP 302.
Byla vydána nová verze 3.28.0 FreeRDP, tj. svobodné implementace protokolu RDP (Remote Desktop Protocol). Opraveno bylo 8 zranitelností.
. Co máš za distribuci? V některých se to píše do
/etc/init.da dělá se symlink do
/etc/rcX.dkde X = 1;2;3;4;5 ... atd.
/etc/rc.da zápis pro spuštění do
/etc/rc.confatd.
#!/bin/sh
#
# Start/stops the wifi-sdileni script
#
# Defaults
RUN_MODE="daemons"
case "$1" in
start)
echo -n "Starting wifi-sdileni script:"
echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
IPTABLES='/usr/local/sbin/iptables'
$IPTABLES -t nat -A POSTROUTING -o eth1 -j MASQUERADE
echo -n "spusteno "
echo "."
;;
stop)
echo -n "Stopping wifi-sdileni script:"
echo 0 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
$IPTABLES -t nat -D POSTROUTING -o eth1 -j MASQUERADE
echo -n "zastaveno "
echo -n "down"
echo "."
;;
reload)
echo -n "Reloading wifi-sdileni script:"
echo -n "Nejni potreba"
echo "."
;;
restart|force-reload)
echo -n "Restarting wifi-sdileni script:"
echo -n "Nejni potreba"
echo "."
;;
*)
echo "Usage: /etc/init.d/wifi-sdileni {start|stop|reload|restart|force-reload}"
exit 1
;;
esac
exit 0
Zdar Max
nano -w /etc/init.d/ntfspermission
#!/bin/sh
#
# Start/stops the ntfspermission script
#
# Defaults
RUN_MODE="daemons"
case "$1" in
start)
echo -n "Starting ntfspermission script:"
cd /mnt/winxp
mv boot.ini .boot.ini
mv ntldr .ntldr
mv autoexec.bat .autoexec.bat
....
cd /
echo -n "started "
echo "."
;;
stop)
echo -n "Stopping ntfspermission script:"
cd /mnt/winxp
mv .boot.ini boot.ini
mv .ntldr ntldr
mv .autoexec.bat autoexec.bat
...
cd /
echo -n "stoped "
echo "."
;;
restart)
echo -n "Restarting ntfspermission script:"
echo -n "Nejni potreba"
echo "."
;;
*)
echo "Usage: /etc/init.d/ntfspermission{start|stop|restart}"
exit 1
;;
esac
exit 0
cat /etc/inittab | grep initdefaultDle toho čísla za ID zvolíme příslušný rcX.d (v mém případě 3) :
ln -s /etc/init.d/ntfspermission /etc/rc3.d/S99ntfspermissionTo je vše :)
#!/bin/sh
#
# Start/stops the ntfspermission script
#
# Defaults
RUN_MODE="daemons"
location="/mnt/winxp"
win_files="boot.ini ntldr boot.ini autoexec.bat ..."
case "$1" in
start)
echo -n "Starting ntfspermission script:"
for win_file in ${win_files} ; do
mv "${location}/${win_file}" "${location}/.${win_file}"
done
echo -n "started "
echo "."
;;
stop)
echo -n "Stopping ntfspermission script:"
for win_file in ${win_files} ; do
mv "${location}/.${win_file}" "${location}/${win_file}"
done
echo -n "stoped "
echo "."
;;
restart)
echo -n "Restarting ntfspermission script:"
echo -n "Nejni potreba"
echo "."
;;
*)
echo "Usage: /etc/init.d/ntfspermission{start|stop|restart}"
exit 1
;;
esac
exit 0
Tiskni
Sdílej: