Společnost Flipper Devices oznámila Flipper One. Zcela nový Flipper postavený od nuly. Jedná se o open-source linuxovou platformu založenou na čipu Rockchip RK3576. Hledají se dobrovolníci pro pomoc s dokončením vývoje (ovladače, testování, tvorba modulů).
Vývojáři Wine oznámili vydání verze 2.0 knihovny vkd3d pro překlad volání Direct3D na Vulkan. Přehled novinek na GitLabu.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 10.2 a 9.8. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Vypíchnout lze CLI AI asistenta goose. Podrobnosti v poznámkách k vydání (10.2 a 9.8).
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 30 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána nová verze 7.0 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Armstrong bylo vybráno na počest amerického jazzového trumpetisty a zpěváka Louise Armstronga (What A Wonderful World).
V Drupalu byla nalezena a opravena kritická zranitelnost SA-CORE-2026-004 (CVE-2026-9082). Útočník může provádět libovolné SQL dotazy na webech používajících databázi PostgreSQL.
Richard Hughes oznámil, že službu Linux Vendor Firmware Service (LVFS) umožňující aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem, nově sponzoruje také společnost HP.
O víkendu proběhla demopárty Outline 2026. Publikována byla prezentovaná dema. Upozornit lze na 16 bajtové, opravdu šestnáct bajtové, zvukově obrazové demo Wake Up! 16b (YouTube).
Byla vydána nová verze 9.5 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání a na YouTube.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2026. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
Stačí mi třeba říct, jak vytvoříte v okolních pc pracovní skupinu s názvem TUCNAKOV a tam bude váš pc s nazvem tucnak a jedna nasdílená složka s nazvem SDILENI
[global] workgroup = TUCNAKOV server string = Danin počítač v kuchyni # nebo něco užitečnějšího netbios name = tucnak # netbios jméno, max. 15 znaků (nebo možná ještě méně?) guest account = nobody map to guest = Bad User security = user # je toho plný google ... ... ### SHARES [SDILENI] comment = Moje naprosto verejne a nezabezpecene sdileni. path = /home/samba/sdileni browsable = yes writable = yes guest ok = yesA nakonec (v Debianu jako root):
/etc/init.d/samba restart
Můžou tam zůstat viset nějaké procesy: winbindd, smbd, nmbd. Případně je ručně killni a znovu nastartuj sambu. Zkontroluj si, jestli ti běží procesy: smbd, nmbd.
Další podmínka je otevřít na firewallu porty:
Překlad jmen netbios: udp 137 Sdílené prostředky: udp 138 Přístup ke sdíleným prostředkům: tcp 139 Přímý přístup ke sdíleným prostředkům přes TCP/IP pro Windows 2000+: tcp 445
workgroup, ale dál se mi nedaří dostat. Furt hlásá Nelze se připojit k hostiteli smb://tucnakov/ firewall mám komplet vypnutý, smbd a nmbd zapnutou. Na ostatní pc se dostanu.
[global] workgroup = TUCNAKOV server string = Danin počítač v kuchyni # nebo něco užitečnějšího netbios name = tucnak # netbios jméno, max. 15 znaků (nebo možná ještě méně?) guest account = nobody map to guest = Bad User security = user # je toho plný google ... ... ### SHARES [SDILENI] comment = Moje naprosto verejne a nezabezpecene sdileni. path = /home/samba/sdileni browsable = yes writable = yes guest ok = yes
smb://tucnak/SDILENI nefunguje ?
smbpasswd -a uzivatel
kde "uzivatel" je uživatel existující v systému. Pokud je použit (a to asi je) výchozí passdb backend.
Tiskni
Sdílej: