Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj. Narazil jsem na problem a potreboval bych to pomoci nejak vyresit, nebo alespon vedet proc to nejde. (Debian Etch)
Jako prvni bych vas informoval, ze pppoe
ma problemy na Xen serveru v domU (virtualni server). V dom0 (host) neni zadny problem a pppoe najede bez problemu. Stejny xen kernel z binarek u Debianu Etch.
Virtualnimu serveru je udelen vyhradni pristup na sitovou kartu a to tak, ze jsem nastavil boot option pciback.hide=(00.00.0) a pak pci option v configuraku pro virtualni server. Sitovka bez problemu funguje a je to Intel 1G, driver e1000 najel a bezi.
pppoe
je nastaveno pres pppoeconf
automaticky. Samo si to najde pppoe spojeni na eth2 a vse nakonfiguruje.
Samotny problem je kdyz se snazi o spojeni:
Nov 21 12:39:40 alsfw01 pppd[1316]: Plugin rp-pppoe.so loaded. Nov 21 12:39:40 alsfw01 pppd[1316]: Linux kernel does not support PPPoE -- are you running 2.4.x? Nov 21 12:39:40 alsfw01 pppd[1316]: Exit.
Napada vas neco? Jak muzu zjistit, kde je chyba? Jde nejak zaridit vice verbose log?
Dik za vsechny napady. Uz se s tim morim 4 dny. Zkousel jsem vsemozne kombinace a porad se nemuzu nekam dohrabat.
zgrep PPPOE /proc/config.gz
?
Ak povie
CONFIG_PPPOE=m
tak mkôžeš skúsiť ako root urobiť
modprobe pppoe
Ak povie
# CONFIG_PPPOE is not set
tak potrebuješ prekompilovať jadro. Hláška samotná napovedá, že ak máš jadro 2.4 tak by si mal prejsť na niečo novšie. Verziu jadra povie uname -r
Prave ze v jadre je
alsfw01:~# zgrep PPPOE /proc/config.gz CONFIG_PPPOE=m
modprobe pppoe
naloaduje vsechny moduly.
Ale porad dostavam ty same zpravy.
Jeste se na neco zeptam ohledne toho interface eth2, na kterem mam pppoe nastavene.
Je toto vse ok nebo je na tech vypisech neco podivneho? Hlavne PHYAD: 0 - ma tam byt nula?
alsfw01:~# ifdown eth2 alsfw01:~# ifup eth2 ADDRCONF(NETDEV_UP): eth2: link is not ready e1000: eth2: e1000_watchdog: NIC Link is Up 1000 Mbps Full Duplex ADDRCONF(NETDEV_CHANGE): eth2: link becomes ready alsfw01:~# ethtool eth2 Settings for eth2: Supported ports: [ TP ] Supported link modes: 10baseT/Half 10baseT/Full 100baseT/Half 100baseT/Full 1000baseT/Full Supports auto-negotiation: Yes Advertised link modes: 10baseT/Half 10baseT/Full 100baseT/Half 100baseT/Full 1000baseT/Full Advertised auto-negotiation: Yes Speed: 1000Mb/s Duplex: Full Port: Twisted Pair PHYAD: 0 Transceiver: internal Auto-negotiation: on Supports Wake-on: umbg Wake-on: g Current message level: 0x00000007 (7) Link detected: yes
Tak jsem po nekolika dnech na to konecne prisel.
Ve virtualnim stroji stacilo naistalovat udev a vse se rozbehlo. Uprime receno nevim, jak na to udev muze mit vliv, ale asi ma.
Take jsem si nemyslel, ze udev musi bezet, ale ted mi to dava smysl, protoze kdyz jsem tu kartu fyzicky priradil pro domU, tak tam asi musi byt neco (udev) co ji vlastne ridi. Je to preci fyzicke zarizeni. Ale to me hned nenapadlo, protoze normalne pciback.hide nepouzivam, tedy fyzicka zarizeni jsou jen na dom0.
No, byla to fuska, ale ted jsem happy jako blecha.
Tiskni
Sdílej: