Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. TikTok je momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v
… více »Nemate nekdo tuseni?
Jsme v adresáři, ve kterém je balíček.(/home/instal) vytvoříme si podadresář tmp1, tmp2, mkdir tmp1 tmp2 cp skype*.deb /home/instal/tmp2 . Pak se do něj přepnout. dpkg-deb -e skype*.deb /home/instal/tmp1 cd tmp1/ a upravit řádek "Depend" v souboru "control" (tj. dát tam něco jako "libqt3-mt (>= 3.3.4)" místo "libqt3c102-mt..."). potom tar cvzf /home/instal/tmp2/control.tar.gz ./* (jsme stále v tmp1) cd /home/instal/tmp2 tar r skype*.deb control.tar.gz dpkg -i skype*.deb
Tak nejak jsem netusil, ze to bude jenom obycejny prejmenovany tar.gz ty struktury. Ten prikaz, co jsem hledal se vypadal takto : dpkg-deb --build {adresar}
dpkg-deb -x skype_verze.deb skype
. To vytvoří adresář skype a rozbalí do něj obsah archivu.
Rozbalení konfigurace: dpkg-deb -e skype_verze.deb skype/DEBIAN
. To vytvoří podadresář DEBIAN a nahraje do něj konfigurační soubory.
Následně zeditujeme řádek Depend: oblíbený_editor skype/DEBIAN/control
a celý balíček zase zapakujeme: dpkg-deb -b skype skype
Upravený archiv se vytvoří v adresáři skype jako skype/skype_verze.deb
Je potřeba dělat to jako root nebo použít fakeroot-sysv kvůli právům.
dpkg-deb -b skype/ .
Ta původní varianta vám vytvoří balíček, který obsahuje prázdnou verzi sebe sama v root adresáři.
Tiskni Sdílej: