Po půl roce vývoje od vydání verze 49 bylo vydáno GNOME 50 s kódovým názvem Tokyo (Mastodon). Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Článek na stránkách Fedora Magazinu informuje o vydání Fedora Asahi Remixu 43, tj. linuxové distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 43.
Byl zveřejněn program konference Installfest 2026. Konference proběhne o víkendu 28. a 29. března v Praze na Karlově náměstí 13. Vstup zdarma.
Byla vydána Java 26 / JDK 26. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 10. Odstraněno bylo Applet API.
Byla vydána nová verze 260 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Odstraněna byla podpora skriptů System V. Aktualizovány byly závislosti. Minimální verze Linuxu z 5.4 na 5.10, OpenSSL z 1.1.0 na 3.0.0, Pythonu z 3.7.0 na 3.9.0…
Byla vydána nová verze 5.1 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Bylo oznámeno vydání nové verze 8.1 "Hoare" kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Doprovodný příspěvek na blogu Khronosu rozebírá kódování a dekódování videa pomocí Vulkan Compute Shaders v FFmpeg.
Byl představen open-source a open-hardware prototyp nízkonákladového raketometu kategorie MANPADS, který byl sestaven z běžně dostupné elektroniky a komponent vytištěných na 3D tiskárně. Raketa využívá skládací stabilizační křidélka a canardovou stabilizaci aktivně řízenou palubním letovým počítačem ESP32, vybaveným inerciální měřicí jednotkou MPU6050 (gyroskop a akcelerometr). Přenosné odpalovací zařízení obsahuje GPS,
… více »Vědci z univerzity La Sapienza v Římě vyvinuli systém, který dokáže identifikovat jednotlivce pouze na základě toho, jak narušují signály Wi-Fi. Autoři tuto novou technologii nazvali WhoFi. Na rozdíl od tradičních biometrických systémů, jako jsou skenery otisků prstů a rozpoznávání obličeje, nevyžaduje tato metoda přímý fyzický kontakt ani vizuální vstupy. WhoFi může také sledovat jednotlivce na větší ploše než kamera s pevnou polohou; stačí, je-li k dispozici Wi-Fi síť.
SuperTux (Wikipedie), tj. klasická 2D plošinovka inspirovaná sérií Super Mario, byl vydán v nové verzi 0.7.0. Videoukázka na YouTube. Hrát lze i ve webovém prohlížeči.
Nedavno som nanovo nainstalil Archa .. potreboval som zformatovat disk tak som si povedal ze pojdem od zaciatku .. a ze si vyskusam gnome (miesto KDE kde som aj tak pouzival gtk aplikacie :-/)
Kedze stale som v tomto prostredi novacik mal by som par otazok .. keby si niekto nasiel cas a odpisal ... :)
Najprv trochu systemovo ...
Narozdiel od KDE kde som iba na instaloval natiahol svoju temu a fungoval .. tu mi neslo nic :-/ .. vyriesil som skuro vsetko az na ..
1. nejde mi totem .. spustim a spadne (zavislosti su vsetky v poriadku a ked ho pustim v konzole tak mi to nic nevypise ziadnu chybu iba sa spusti vypne a zase mi nabehne prikazovy riadok .. ziadna hlaska nic)
2. Gnome-Terminal obdobne akurat ze tam cakam .. a cakam a nenabehne .. (pouzivam terminal z xfce)
Trochu okolo tem prostredia
3. mam rad "priesvitne" temy (moja stara tema v KDE) a preto by ma zaujimal ci sa da ako v KDE spriesvitnit menu (a pluginy prepinacov ploch a tlacidlo na zobrazenie plochy .. tie jedine mi ostali biele co nevyzera velmi pekne)
Ale hlavne ma trapi ten terminl a totem
Vopred diky (za vas cas a ochotu)strace. Z výpisu se pak snad dozvíte, proč kolabují.
tak som daco vyriesil ale s tymto uz netusim co ...:-/
----------------------------------------------------
--- SIGBUS (Bus error) @ 0 (0) ---
select(4, [3], [3], NULL, NULL) = 1 (out [3])
writev(3, [{"\33\0\2\0\0\0\0\0", 8}], 1) = 8
read(3, 0x691764, 4096) = -1 EAGAIN (Resource temporarily unavailable)
select(4, [3], [3], NULL, NULL) = 1 (out [3])
writev(3, [{" \0\2\0\0\0\0\0", 8}], 1) = 8
read(3, 0x691764, 4096) = -1 EAGAIN (Resource temporarily unavailable)
select(4, [3], [3], NULL, NULL) = 1 (out [3])
writev(3, [{"%\0\1\0+\0\1\0", 8}], 1) = 8
select(4, [3], [], NULL, NULL) = 1 (in [3])
read(3, "\1\2s\0\0\0\0\0\17\0\0\2\0\0\0\0\2208\0\0\0\0\0\0\360\341d\371\377\177\0\0", 4096) = 32
read(3, 0x691764, 4096) = -1 EAGAIN (Resource temporarily unavailable)
select(4, [3], [3], NULL, NULL) = 1 (out [3])
writev(3, [{"\33\0\2\0\0\0\0\0", 8}], 1) = 8
read(3, 0x691764, 4096) = -1 EAGAIN (Resource temporarily unavailable)
select(4, [3], [3], NULL, NULL) = 1 (out [3])
writev(3, [{" \0\2\0\0\0\0\0", 8}], 1) = 8
read(3, 0x691764, 4096) = -1 EAGAIN (Resource temporarily unavailable)
select(4, [3], [3], NULL, NULL) = 1 (out [3])
writev(3, [{"%\0\1\0+\0\1\0", 8}], 1) = 8
select(4, [3], [], NULL, NULL) = 1 (in [3])
read(3, "\1\2w\0\0\0\0\0\17\0\0\2\0\0\0\0\2208\0\0\0\0\0\0\360\341d\371\377\177\0\0", 4096) = 32
read(3, 0x691764, 4096) = -1 EAGAIN (Resource temporarily unavailable)
access("/bin/gdb", X_OK) = -1 ENOENT (No such file or directory)
access("/usr/bin/gdb", X_OK) = 0
getuid() = 1000
stat("/usr/bin/gdb", {st_mode=S_IFREG|0755, st_size=3192168, ...}) = 0
readlink("/proc/self/exe", "/usr/bin/gnome-terminal", 255) = 23
open("/usr/bin/gnome-terminal", O_RDONLY) = 17
lseek(17, 0, SEEK_END) = 306712
mmap(NULL, 306712, PROT_READ|PROT_WRITE, MAP_PRIVATE, 17, 0) = 0x2b9a57cf1000
munmap(0x2b9a57cf1000, 306712) = 0
exit_group(1) = ?
libc. Kdy naposledy jste prováděl pacman -Suy?
Jinak, pokud máte zásobu starších balíčků ve /var/cache/pacman/pkg, mohl byste zkusit nainstalovat starší verzi gnome-terminalu.
Skvele uz to ide :) .. (s -Suy to nebolo,iba vcera som nahodil system ..cize som nemal ani ziadne stare balicky v zasobe)
glibc som instaloval ked som este nemal nastavenu lokalizaciu (a to mu zrejme vadilo .. neviem preco taky)
kazdopadne po preinstalovani glibc ine aj terminal aj totem ... este raz diky
J to mam/viem :) ..
Ide skor o to ze tlacidlo na zobrazenie plochy je stale biele a prepinac ploch tiez
Taktiez aj roletove menu niesu priesvitne ..ponuky napr. ked tuknem pravym na plochu
ps. este som zabudol ..
mam notebook nx7300 na ktorom mam ovladanie hlasitosti (+ - mute)
v KDE mi to islo, graficky zobrazovalo na obrazovke .. tuto to islo iba po cerstvom doinstaleny gnome (teda to iba chaoticky poskakovalo na obrazovke) po restarte nic
Ja uz neviem opusta ma trpezlivost v tomto prostredi ...
Nejdeme mi prehravat videa .. ked pustim cez mplayer tak mi vypise failed to open file (cesta) .. nic viac v konzole to samozrejme ide
Totem pusti video ale bez zvuku :-/ .. pricom zvuk mi ide v prostredi, mp3, vsetko .... (zriedkavo totem pri spusteni este vypise ze nemoze pripojit modul media player keys)
taktiez v mplayer odtuknem hlasku failed to open file a dam otvorit subor priamo v spustenom mplayery a ide to .. :-/
kedy som si bol vedomi ze som nieco urobil a najskor niekde tam mam hladat chybu tak nehovorim .. ale na nic si neviem spomenut pozeral som film jeden den vypol som pc na druhy den uz to neslo (tak vazne netusim co s tym) :(
tak ako to ovladanie hlasitosti na klavesnici .. na zaciatku to este chaoticky poskakovalo teraz uz ani to .. :-/
Tiskni
Sdílej: