Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Zaprvé podpora mp3 na SuSE se musí doinstalovat (stačí trošku hledat). Zadruhé, hledat staticky linkovaný konvertor nenajdeš, jelikož distribuce používají dynamické linkování, proč? Protože je výhodnější (pokud knihovn potřebuje více programů, načte se jen jednou atd.). Zatřetí, spíš než ffmpeg bych použil mencoder (ale nepoužívat pro použití s AAC zvukem, u toho blbě ukládá informaci o bitrate, ale to dělá i ffmpeg).
Nejvíce se mi osvědčilo konvertovat zvlášť video a zvlášť audio a pak je spojit buď pomocí MP4Boxu (součást gpac) jelikož to dává nejvíce možností a volnosti. Spojit se dá taky pomocí mp4creator z mpeg4ip.
Mám taky Open Suse 10.3 a pokoušel jsem kompilovat ffmpeg s podporou AMR kodeku. Domnívám se, že jsem splnil všechny závislosti a stejně to nefungovalo. Po nějakém čase jsem to vzdal..
Myslel jsem, že potom bude fungovat tento návod http://jenda.blog.root.cz/0708/linux-a-multimedia-konverze-formatu-ffmpeg
http://mediacoder.sourceforge.net/wiki/index.php/MediaCoder_on_Linux
Tiskni
Sdílej: