Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
glxinfo hází tolhe root@koubax-desktop:~# glxinfo Xlib: connection to ":0.0" refused by server Xlib: No protocol specified glxgears házo tohle root@koubax-desktop:~# glxgears Xlib: connection to ":0.0" refused by server Xlib: No protocol specified Error: couldn't open display :0.0Doufám, že mi někdo poradíte, dnes jsem nainstaloval systém, a už jsem si nastavil a nainstaloval co jsem potřeboval, a zrovna používal, a nerad bych zase reinstaloval, ale možná mě nic jiného nezbyde, protože vážně nevím, co jsem provedl. Předem moc děkuji za odpověd. s Pozdravem KoubaX
koubax@koubax-desktop:~$ glxinfo name of display: :0.0 Xlib: extension "GLX" missing on display ":0.0". Xlib: extension "GLX" missing on display ":0.0". Xlib: extension "GLX" missing on display ":0.0". Error: couldn't find RGB GLX visual visual x bf lv rg d st colorbuffer ax dp st accumbuffer ms cav id dep cl sp sz l ci b ro r g b a bf th cl r g b a ns b eat ---------------------------------------------------------------------- Xlib: extension "GLX" missing on display ":0.0". Xlib: extension "GLX" missing on display ":0.0". 0x21 24 tc 1 0 0 c . . 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 None Xlib: extension "GLX" missing on display ":0.0". Xlib: extension "GLX" missing on display ":0.0". 0x22 24 dc 1 0 0 c . . 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 None Xlib: extension "GLX" missing on display ":0.0". Xlib: extension "GLX" missing on display ":0.0". 0x5a 32 tc 1 0 0 c . . 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 None koubax@koubax-desktop:~$ glxgears Xlib: extension "GLX" missing on display ":0.0". Error: couldn't get an RGB, Double-buffered visualdel mýho názoru je to posraný a vím čím, jak jsem koukal na nějakej návod tak jsem spustil vůl něco jako "nvidia-neco-neco enable" nebo tak něco a potom mi nenaběhlo vůbec KDE, respektive asi nenaběhnul ani XWindows manager .. nejsem nějak zběhlej v linuxu zatím se s ním učím. ale ono to chodilo a někde jsem vyčetl tenhle příkaz tak jsem ho hodil, a pak se to celý rozesralo, tak ještě že jsem vytvořil zálohu ... a pak jí tam zkopíroval s konzole zpátky .. jinak bych si asi škupbal vlasy ...
koubax@koubax-desktop:~$ glxgears Xlib: extension "GLX" missing on display ":0.0". Error: couldn't get an RGB, Double-buffered visual
Section "Module" Load "glx" EndSection(samozřejmě tam nechte i ty co tam byly :))
Tiskni
Sdílej: