Na webu konference Den IPv6 2026, která se uskuteční 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, je nyní k dispozici kompletní program této tradiční akce věnované tématům spojeným s protokolem IPv6. Na celodenní pásmo přednášek je třeba se přihlásit a zaplatit účastnický poplatek 242 korun. Registrační formulář najdou zájemci opět na webu akce. Konferenci Den IPv6 2026 organizují i letos společně sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Byl představen emulátor terminálu Ratty (GitHub) s podporu 3D grafiky přímo v terminálu. Inspirací byl operační systém TempleOS od Terryho Davise. Ratty je napsán v jazyce Rust. Využívá knihovnu Ratatui pro tvorbu rozhraní a herní engine Bevy pro 3D vykreslování.
Evropské instituce i některé americké státy dál zpřísňují pravidla pro ověřování věku na internetu. Cílem je zabránit dětem v přístupu k obsahu pro dospělé. Úřady ale narážejí na zásadní problém – stále více lidí používá VPN, tedy služby umožňující skrýt identitu i skutečnou polohu na internetu. Právě VPN nyní Evropská parlamentní výzkumná služba (EPRS) označila za „mezeru v legislativě, kterou je potřeba uzavřít“ [Novinky.cz].
Multiplatformní open source aplikace pro psaní poznámek Joplin (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 3.6. Nově lze mít v poznámkách embedovaný externí obsah, např. YouTube videa.
Open Hardware Summit 2026 organizovaný OSHWA (Open Source Hardware Association) proběhne o víkendu 23. a 24. května v Berlíně na Technické univerzitě Berlín.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap byla vydána v nové verzi 2026.05.06. Přibyla možnost aktualizovat mapy v aplikaci CoMaps, aniž by bylo nutné aktualizovat i verzi aplikace. CoMaps je komunitní fork aplikace Organic Maps.
OCCT3D (Open CASCADE Technology) Open Source 8.0 bylo vydáno. OCCT3D (Wikipedie, GitHub) je objektově orientovaná knihovna pro 3D CAD, CAM nebo CAE. Používá se například v softwarech FreeCAD a KiCad.
Ve FreeBSD byla nalezena a již opravena 21letá zranitelnost CVE-2026-42511 v dhclient. Jedná se o vzdálené spuštění kódu (RCE). Útočník mající pod správou DHCP server může získat plnou kontrolu nad systémem FreeBSD pouze jeho připojením k místní síti.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-1.3. Současně oznámila, že nadcházející větší vydání 24.04-2.0 bude mít modernější webový prohlížeč.
Proč si necheckoutneš celou overlay, kde je i ta eclass, která ti chybí? Viz http://overlay.watzke.cz/.
Jo, to je můj ebuildno vsak z tvyho overlaye ten ebuild taky mam :) evidentne ale neumim s (tvym) overlayem pracovat... jdu prostudovat http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Installing_3rd_Party_Ebuilds diK, ladaProč si necheckoutneš celou overlay, kde je i ta eclass, která ti chybí? Viz http://overlay.watzke.cz/.
cd /usr/local/portage svn co svn://svn.watzke.cz/dave/overlay dave echo PORTDIR_OVERLAY=/usr/local/portage/dave >> /etc/make.conf
Umíš si stáhnout SVN repo? Tak to udělej a přidej tu cestu do PORTDIR_OVERLAY, není v tom žádnej chytákto je prave to...sak sem postupoval podle tvyho navodu, tak me jen neni jasny, ze to nejede. kazdopadne esi v tom neni vic, tak indicii uz mam dost (pak sem hodim, co sem mrvil:)) L.
cd /usr/local/portage svn co svn://svn.watzke.cz/dave/overlay dave echo PORTDIR_OVERLAY=/usr/local/portage/dave >> /etc/make.conf
dave@amd64 ~ $ nvclock -F 60 Error: adjustment of the fanspeed isn't supported on your type of videocard! dave@amd64 ~ $ nvclock -f -F 60 Error: Your card doesn't support fanspeed adjustments!
do nvclock-9999.ebuild to chtelo doplnit KEYWORDS="~amd64",Aha, takže problém byl v tom, že neumíš odmaskovat ebuild bez keywordů
Dělá se to takhle:
echo 'media-video/nvclock **' >> /etc/portage/package.keywords
diK za snahu, prezijte konec roku, a do noveho Dave i Doli mnoho ZDARU!!!Tobě taky
to vis, ze sem todle zkousel, aj do .unmask davat, vsechny mozny kombinace v .keywords napachat, na irc kanale resil, neporesil.. jen to pridani do ebuildu pomohlo sem sice dost lama, ale aspon trochu ctu, nez hned plasim (obecne vubec nevim, proc to zrovna u nvclock nefacha, dys u jinech to pridani ** do package.keywords vklidu facha)do nvclock-9999.ebuild to chtelo doplnit KEYWORDS="~amd64",Aha, takže problém byl v tom, že neumíš odmaskovat ebuild bez keywordůDělá se to takhle:
echo 'media-video/nvclock **' >> /etc/portage/package.keywords
To je fakt zvláštní, že to u jinech balíků fachá. Co to píše když tam necháš prázdný keywords a pokusíš se to emergnout s tím řádkem v .keywords?# emerge -pv "=nvclock-9999"
These are the packages that would be merged, in order:
Calculating dependencies | !!! All ebuilds that could satisfy "=nvclock-9999" have been masked.
!!! One of the following masked packages is required to complete your request: - media-video/nvclock-9999 (masked by: missing keyword)
---------
pri ruznym laborovani s .keywords/.unmask to este hazi bud - media-video/nvclock-9999 (masked by: corruption), nebo taky - media-video/nvclock-9999 (masked by: ~amd64 keyword)
po pridani KEYWORDS="~amd64" do ebuildu (+ oprava Manifestu), "=media-video/nvclock-9999 ~*" do .keywords, a "media-video/nvclock" do .unmask to teprv je ochotno # emerge -pv "=nvclock-9999" regulerne provest (cti jedina varianta kombinaci, kterou se me podarilo najit, kdy to nic nervalo)
jeste teda drobnost, "media-video/nvclock -qt3" v package.use
Kam se podelo nvclock-9999?? At hledam, kde hledam, nikde nic vejs nez 0.8b2..??
zdar, ladA
Kam se podelo nvclock-9999?? At hledam, kde hledam, nikde nic vejs nez 0.8b2..??
zdar, ladA---------
# /usr/bin/nvclock -T nVidia Geforce 8800GTS 512 => GPU temperature: 40C => Board temperature: 39C---------
diK chlapi! ladA
Tiskni
Sdílej: