Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Byla vydána nová major verze 3.20.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
Na Kickstarteru byla spuštěna plánovaná kampaň na open source modulární přenosné mini počítače Pilet 5 a Pilet 7 postavené na Raspberry Pi 5. Jejich cena je 215 a 202 amerických dolarů.
Byla vydána verze 1.84.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Obecně si doménové jméno na vnitřní síti můžeš zvolit jak chceš, je ale žádoucí, aby se neshodovalo s nějakou existující veřejnou. Často se používá vnitřní doména blabla.local, já např. používám vevnitř doménu bez koncovky cz (čili např. místo blabla.cz jenom blabla).
http://linux.justinhartman.com/DNS_Installation_and_Setup_using_BIND9#Adding_zone_files_to_BIND9
zprovoznit bind,ale mam nekolik otazek:
1. kdyz vyplnim do souboru /etc/resolv.conf
nameserver 127.0.0.1, po restartu serveru tam mam zase nameservery od poskytovatele internetu (volny.cz , jsem pripojen adsl pomoci rozhrani ppp0)
2. v konfiguraci Bind9 jsem podle toho navodu dosel az k odstavci Creating the zone files
, ale nejde mi mkdir /etc/bind/zones/master/
, ze prej neni souborem ani adresarem. Proc tam chteji vytvorit tyto adresare, kdyz /etc/bind/
je jen link na /var/lib/named/etc/bind
a neexistuje ani /etc/bind/zones/
?
Jak mam tedy pokracovat, muzete me trosku popostrcit? Diky moc.
---file:company.dns--- $ORIGIN . ; $TTL 86400 ; COMPANY. IN SOA DNS.COMPANY. HOSTMASTER.DNS.COMPANY. ( 2006010101 ; Serial 86400 ; Refresh 3600 ; Retry 604800 ; Expire 86400 ) ; Minimum ; IN A 192.168.0.101 ; $ORIGIN .COMPANY ; DNS IN A 192.168.0.101 NSS IN CNAME DNS ; SERVER IN A 193.168.0.102 DATABASE IN CNAME SERVER DATA IN CNAME SERVER DB IN CNAME SERVER PRINT-SERVER IN CNAME SERVER PRINT IN CNAME SERVER PRT IN CNAME SERVER DOCUMENTS IN CNAME SERVER DOCS IN CNAME SERVER WEB IN CNAME SERVER WWW IN CNAME SERVER ; MAIL IN A 193.168.0.103 POP3 IN CNAME MAIL SMTP IN CNAME MAIL ---endfile---Konfigurak (jen zaklad) pro BIND...
---file:named.conf--- options { directory "/some/cache/directory/here"; // forward first; // forwarders { // 10.10.10.10; // 20.20.20.20; // }; auth-nxdomain no; }; zone "." { type hint; file "/path/to/db.root"; }; zone "LOCALHOST" { type master; file "/path/to/db.local"; }; zone "127.IN-ADDR.ARPA" { type master; file "/path/to/db.127"; }; zone "0.IN-ADDR.ARPA" { type master; file "/path/to/db.0"; }; zone "255.IN-ADDR.ARPA" { type master; file "/path/to/db.255"; }; include "/path/to/company.conf"; ---endfile---Konfigurak BINDu pro firmu...
---file:company.conf--- // in /etc/named.conf do: include "/path/to/company.conf"; zone "COMPANY." { type master; file "/path/to/company.dns"; }; zone "0.168.192.IN-ADDR.ARPA" IN { type master; file "/path/to/0.168.192.in-addr.arpa"; }; ---endfile---Reverzni zona pro firmu...
---file:0.168.192.in-addr.arpa--- $TTL 86400 ; 0.168.192.IN-ADDR.ARPA. IN SOA DNS.COMPANY. HOSTMASTER.DNS.COMPANY. ( 2006010101 ; Serial 86400 ; Refresh 3600 ; Retry 604800 ; Expire 86400 ) ; Minimum ; IN NS COMPANY. ; $ORIGIN 0.168.192.IN-ADDR.ARPA. ; 101 IN PTR DNS.COMPANY. 102 IN PTR SERVER.COMPANY. 103 IN PTR MAIL.COMPANY. ---endfile---Soubor
db.local
je v BINDu. plus dalsi veci co je treba dodelat/osetrit atd. Jo, a taky tam mozna jsou nejaky chyby (skoro urcite)... PS: kdo si hraje, nezlobi - prijemnou zabavu...
db.local
, ale i db.0
a db.255
by mely byt soucasti vasi distribuce BINDu. To jen pro upresneni, snad jsem uz na nic duleziteho nezapomel.
Jo a velkyma pismenkama to vsechno v tom prikladu taky nemam jen tak z legrace, ale z toho by mohl byt flame, takze jestli se vam to nelibi, deklarujte si to klido vsechno malyma.
/etc/hostname
; /etc/hosts
; /etc/host.conf
a popr. /etc/nsswitch.conf
? Jsem z toho velbloud.
PS: pouzil jsem nazev domeny neco.loc
, muze byt?
.loc.
je Vase TLD. Graficky pro srovnani treba s abclinuxu.cz.
:
neco . loc . abclinuxu . cz .Snad jasne... Soubor
/etc/hostname
nastavuje jmeno hosta, tj. jmeno toho ktereho konkretniho pocitace. Necht se pocitac jmenuje treba "foo", pak /etc/hostname
bude vypadat treba takto:
---file:/etc/hostname--- foo ---endfile---Soubor
/etc/hosts
je presne to, co bylo nakonec nahrazeno systemem DNS. Ja si do nej pisu obvykle jen nejake docasne veci, treba kdyz uz mam nekde na serveru umisteny web pro domenu, ale jeste jsem nenastavil DNS u spravce domeny, ale presto chci ze sveho pocitace pres domenove jmeno (ktere zatim nikde neni) pristupovat. Tento soubor puvodne slouzil pro preklad adres, ale jak hostu v siti(ch) pribyvalo, bylo nutne najit jiny zpusob. Nebylo mozne jiz tento soubor neustale aktualizovat na vsech strojich v sitich aby byl vsude stejny. Takze se vymyslelo DNS. Presto se tento soubor zachoval a typicky v nem dnes naleznete zakladni jmena (napr. pro nejruznejsi loop-backy - "loopback", "ip6-loopback", "ip6-localhost" atd.), z nichz nektera jsou nutna pro spravny chod systemu (a ne kazdy hned rozjizdi BINDa, ze? PS: to historizujici vysvetleni jsem vzal opravdu jen hopem, takze brat s rezervou a patrat v siti po blizsich souvislostech prosim.)
Soubor /etc/host.conf
je konfigurak resolveru (tedy programovemu vybaveni pro resolvovani jmen a adres). Vse je nadherne popsano v host.conf(5)
.
Souboru /etc/nsswitch.conf
si nejspis vsimat nemusite, pokud nevite o tom, ze byste si ho vsimat mel. Ale i tak k tomuto souboru doporucuji si precist manual z nehoz vse pochopite.
Z vaseho dotazu ovsem vubec nevyplyva, co za problem *konkretne* mate a informace, ktere jsem vam podal shora jste si snadno mohl najit sam. Je toho vsude habadej, nehlede na to, ze ty manualove stranky opravdu obcas neni spatne otevrit a alespon prolistovat. Muzu vam akorat ramcove poradit, jak to zanalyzovat. Pouzijte program dig(1)
, ptejte se pomoci toho programu toho vaseho BINDa a koukejte peclive do logu. Treba prijdete na neco zajimaveho.
Napada me, jestli jsem to dobre pochopil, neprelozi vam to treba 192.168.0.1
na nejaky ten vas samba.neco.loc.
? A mate vubec zavedenu a spravne nastavenu tu reverzni zonu pro 0.192.168.in-addr.arpa.
? (Ty IP adresy jsou jen priklady, u Vas to muze byt uplne jine, co ja vim?)
Hodne stesti... nevim, kdyz se zase dostanu k tomu, abych se neco psal, ale az budete mit konkretni dotazy a kdybych tu zrovna nebyl, nekdo jiny jiste rad poradi, tak se nebojte a zeptejte se na konkretnejsi veci...
/etc/hosts
nema s BINDem prachnic spolecneho! BIND je daemon poskytujici (pomerne komplexne) slubu DNS a kouka se do sve vlastni konfigurace. Resite-li problemy s BINDem, hledejte chybu v nem, pricemz dig(1)
je vas nejlepsi pritel a taktez logy BINDu... uvidite, ze to hned najdete!
http://www.abclinuxu.cz/forum/show/206722#17
je ma konfigurace, sice nejak nechodi, ale muzeme badat spolecne :)
/etc/resolv.conf
je prepisovan v okamziku automaticke konfigurace sitoveho rozhrani. Automatiku je potreba vypnout.
mkdir -p /etc/bind/zones/master
tail -f /cesta/k/logu
a koukejte se, co vam do logu pribyva.
Tiskni Sdílej: