Wings 3D, tj. open source 3D modelovací program naprogramovaný v programovacím jazyce Erlang zaměřený na modelování pomocí subdivision a inspirovaný programy Nendo a Mirai od Izware, byl vydán v nové opravné verzi 2.4.1. Ke stažení již také ve formátu Flatpak z Flathubu.
Webový prohlížeč Dillo byl vydán ve verzi 3.2.0. Přidává podporu vzorců v SVG, obrázků ve WebP, změny velikosti stránky či možností posouvání. Nedávno oslavil 25. výročí vzniku.
Hra Mini Thief je na Steamu zdarma napořád, když aktivaci provedete do 24. ledna do 19.00 [ProtonDB].
Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Obecně si doménové jméno na vnitřní síti můžeš zvolit jak chceš, je ale žádoucí, aby se neshodovalo s nějakou existující veřejnou. Často se používá vnitřní doména blabla.local, já např. používám vevnitř doménu bez koncovky cz (čili např. místo blabla.cz jenom blabla).
http://linux.justinhartman.com/DNS_Installation_and_Setup_using_BIND9#Adding_zone_files_to_BIND9
zprovoznit bind,ale mam nekolik otazek:
1. kdyz vyplnim do souboru /etc/resolv.conf
nameserver 127.0.0.1, po restartu serveru tam mam zase nameservery od poskytovatele internetu (volny.cz , jsem pripojen adsl pomoci rozhrani ppp0)
2. v konfiguraci Bind9 jsem podle toho navodu dosel az k odstavci Creating the zone files
, ale nejde mi mkdir /etc/bind/zones/master/
, ze prej neni souborem ani adresarem. Proc tam chteji vytvorit tyto adresare, kdyz /etc/bind/
je jen link na /var/lib/named/etc/bind
a neexistuje ani /etc/bind/zones/
?
Jak mam tedy pokracovat, muzete me trosku popostrcit? Diky moc.
---file:company.dns--- $ORIGIN . ; $TTL 86400 ; COMPANY. IN SOA DNS.COMPANY. HOSTMASTER.DNS.COMPANY. ( 2006010101 ; Serial 86400 ; Refresh 3600 ; Retry 604800 ; Expire 86400 ) ; Minimum ; IN A 192.168.0.101 ; $ORIGIN .COMPANY ; DNS IN A 192.168.0.101 NSS IN CNAME DNS ; SERVER IN A 193.168.0.102 DATABASE IN CNAME SERVER DATA IN CNAME SERVER DB IN CNAME SERVER PRINT-SERVER IN CNAME SERVER PRINT IN CNAME SERVER PRT IN CNAME SERVER DOCUMENTS IN CNAME SERVER DOCS IN CNAME SERVER WEB IN CNAME SERVER WWW IN CNAME SERVER ; MAIL IN A 193.168.0.103 POP3 IN CNAME MAIL SMTP IN CNAME MAIL ---endfile---Konfigurak (jen zaklad) pro BIND...
---file:named.conf--- options { directory "/some/cache/directory/here"; // forward first; // forwarders { // 10.10.10.10; // 20.20.20.20; // }; auth-nxdomain no; }; zone "." { type hint; file "/path/to/db.root"; }; zone "LOCALHOST" { type master; file "/path/to/db.local"; }; zone "127.IN-ADDR.ARPA" { type master; file "/path/to/db.127"; }; zone "0.IN-ADDR.ARPA" { type master; file "/path/to/db.0"; }; zone "255.IN-ADDR.ARPA" { type master; file "/path/to/db.255"; }; include "/path/to/company.conf"; ---endfile---Konfigurak BINDu pro firmu...
---file:company.conf--- // in /etc/named.conf do: include "/path/to/company.conf"; zone "COMPANY." { type master; file "/path/to/company.dns"; }; zone "0.168.192.IN-ADDR.ARPA" IN { type master; file "/path/to/0.168.192.in-addr.arpa"; }; ---endfile---Reverzni zona pro firmu...
---file:0.168.192.in-addr.arpa--- $TTL 86400 ; 0.168.192.IN-ADDR.ARPA. IN SOA DNS.COMPANY. HOSTMASTER.DNS.COMPANY. ( 2006010101 ; Serial 86400 ; Refresh 3600 ; Retry 604800 ; Expire 86400 ) ; Minimum ; IN NS COMPANY. ; $ORIGIN 0.168.192.IN-ADDR.ARPA. ; 101 IN PTR DNS.COMPANY. 102 IN PTR SERVER.COMPANY. 103 IN PTR MAIL.COMPANY. ---endfile---Soubor
db.local
je v BINDu. plus dalsi veci co je treba dodelat/osetrit atd. Jo, a taky tam mozna jsou nejaky chyby (skoro urcite)... PS: kdo si hraje, nezlobi - prijemnou zabavu...
db.local
, ale i db.0
a db.255
by mely byt soucasti vasi distribuce BINDu. To jen pro upresneni, snad jsem uz na nic duleziteho nezapomel.
Jo a velkyma pismenkama to vsechno v tom prikladu taky nemam jen tak z legrace, ale z toho by mohl byt flame, takze jestli se vam to nelibi, deklarujte si to klido vsechno malyma.
/etc/hostname
; /etc/hosts
; /etc/host.conf
a popr. /etc/nsswitch.conf
? Jsem z toho velbloud.
PS: pouzil jsem nazev domeny neco.loc
, muze byt?
.loc.
je Vase TLD. Graficky pro srovnani treba s abclinuxu.cz.
:
neco . loc . abclinuxu . cz .Snad jasne... Soubor
/etc/hostname
nastavuje jmeno hosta, tj. jmeno toho ktereho konkretniho pocitace. Necht se pocitac jmenuje treba "foo", pak /etc/hostname
bude vypadat treba takto:
---file:/etc/hostname--- foo ---endfile---Soubor
/etc/hosts
je presne to, co bylo nakonec nahrazeno systemem DNS. Ja si do nej pisu obvykle jen nejake docasne veci, treba kdyz uz mam nekde na serveru umisteny web pro domenu, ale jeste jsem nenastavil DNS u spravce domeny, ale presto chci ze sveho pocitace pres domenove jmeno (ktere zatim nikde neni) pristupovat. Tento soubor puvodne slouzil pro preklad adres, ale jak hostu v siti(ch) pribyvalo, bylo nutne najit jiny zpusob. Nebylo mozne jiz tento soubor neustale aktualizovat na vsech strojich v sitich aby byl vsude stejny. Takze se vymyslelo DNS. Presto se tento soubor zachoval a typicky v nem dnes naleznete zakladni jmena (napr. pro nejruznejsi loop-backy - "loopback", "ip6-loopback", "ip6-localhost" atd.), z nichz nektera jsou nutna pro spravny chod systemu (a ne kazdy hned rozjizdi BINDa, ze? PS: to historizujici vysvetleni jsem vzal opravdu jen hopem, takze brat s rezervou a patrat v siti po blizsich souvislostech prosim.)
Soubor /etc/host.conf
je konfigurak resolveru (tedy programovemu vybaveni pro resolvovani jmen a adres). Vse je nadherne popsano v host.conf(5)
.
Souboru /etc/nsswitch.conf
si nejspis vsimat nemusite, pokud nevite o tom, ze byste si ho vsimat mel. Ale i tak k tomuto souboru doporucuji si precist manual z nehoz vse pochopite.
Z vaseho dotazu ovsem vubec nevyplyva, co za problem *konkretne* mate a informace, ktere jsem vam podal shora jste si snadno mohl najit sam. Je toho vsude habadej, nehlede na to, ze ty manualove stranky opravdu obcas neni spatne otevrit a alespon prolistovat. Muzu vam akorat ramcove poradit, jak to zanalyzovat. Pouzijte program dig(1)
, ptejte se pomoci toho programu toho vaseho BINDa a koukejte peclive do logu. Treba prijdete na neco zajimaveho.
Napada me, jestli jsem to dobre pochopil, neprelozi vam to treba 192.168.0.1
na nejaky ten vas samba.neco.loc.
? A mate vubec zavedenu a spravne nastavenu tu reverzni zonu pro 0.192.168.in-addr.arpa.
? (Ty IP adresy jsou jen priklady, u Vas to muze byt uplne jine, co ja vim?)
Hodne stesti... nevim, kdyz se zase dostanu k tomu, abych se neco psal, ale az budete mit konkretni dotazy a kdybych tu zrovna nebyl, nekdo jiny jiste rad poradi, tak se nebojte a zeptejte se na konkretnejsi veci...
/etc/hosts
nema s BINDem prachnic spolecneho! BIND je daemon poskytujici (pomerne komplexne) slubu DNS a kouka se do sve vlastni konfigurace. Resite-li problemy s BINDem, hledejte chybu v nem, pricemz dig(1)
je vas nejlepsi pritel a taktez logy BINDu... uvidite, ze to hned najdete!
http://www.abclinuxu.cz/forum/show/206722#17
je ma konfigurace, sice nejak nechodi, ale muzeme badat spolecne :)
/etc/resolv.conf
je prepisovan v okamziku automaticke konfigurace sitoveho rozhrani. Automatiku je potreba vypnout.
mkdir -p /etc/bind/zones/master
tail -f /cesta/k/logu
a koukejte se, co vam do logu pribyva.
Tiskni Sdílej: