Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravím vespolek, potrápil jsem "stýčka gůgla" i LinuxPrinting.org, ale bez úspěchu. Sháním velkoformátovou tiskárnu (plotter) s možností tisku do formátu A1, která by nativně fungovala v Linuxu (tisk přes CUPS).
Z plotterů, které jsou na LinuxPrinting.org v kategorii "Perfectly", se už nedá žádný sehnat (nový v ČR) a naopak ty, které jsou v nabídce dodavatelů výpočetní techniky teď, jsou nanejvýš v kategorii "Mostly" nebo o tom, jestli fungují v Linuxu (a jak), není nikde ani zmínka.
Chtěl jsem se proto zeptat v zdejším fóru - nemáte někdo zkušenost s nějakým aktuálně dostupným velkoformátovým zařízením (plotterem), které jede bez problémů v Linuxu? Předem díky všem za odpovědi.
Problém je právě v tom, že pokud už existuje nějaký velkoformátový inkjet s podporou postscriptu, tak je to mašina mimo naše finanční možnosti (=opravdu hodně drahá). Ostatní velkoformáty od HP, které jsou většinou i zmíněny na LinuxPrinting.org, používají pro CUPS driver chp2200, který ale většinou má jen omezenou funkčnost (černá není černá, ale tmavěmodrá; printer neumí podat papír z role; nelze zjistit status atd.), což je bohužel nepřípustné pro nasazení v provozu.
Ještě jsem objevil ZEH RIP software pro DesignJety 100 - 130 za cca 100$ (což je vzhledem k ceně plotteru kolem 60kKč snesitelné), který má podporu i pro Linux. Takže se pokusím stáhnout demoverzi a prubnout to.
Jediné co jsem zatím "s postscriptem" našel, jsou všechno řešení založené buď na EFI nebo ZEH (od HP), tzn. z aplikace se posílá tisk do nějakého filtru, který ten job převede do jazyka tiskárny a pošle k tisku. Na tomhle principu právě funguje i zmíněný ZEH RIP pro např. HP DesignJet 130nr. Prekérka je, že žádné z těchhle řešení není přímo filtr do CUPS, ale jak to tak vidím, tak mi nic jiného asi nezbude.
Je mi jasný rozdíl mezi plotterem a velkoformátovou tiskárnou (na rozdíl od dodavatelů, kteří to perou pod jeden název). Zkusím to specifikovat blíž:
Potřebuju velkoformátové (A1) řešení pro tisk výkresů z CAD/CAM aplikací ... vzhledem k tomu, že max. snesitelná cena za to zařízení je cca 60.000Kč, tak nezbývá než použít některé z řešení typu DesignJet od HP nebo imagePROGRAF od Canonu apod. A právě v téhle kategorii hledám něco s bezproblémovou podporou v Linuxu (CUPSu).
Tiskni
Sdílej: