abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 582 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: DPI v KDE vs Windows

    15.1.2008 14:27 vkuzel
    DPI v KDE vs Windows
    Přečteno: 742×
    Ahoj, snažil jsem v KDE na debianu řešit problém s příliš velkým fontem v toolbaru OpenOffice. Celé to řešení mne nakonec zavedlo k přenastavení DPI celých X-ek. O co mi ale jde:

    Nainstaloval jsem si fonty z Windows (přidání konfigurační řádky do xorg.conf). Na Linuxu mám teď DPI 120, při rozlišení 1280x1024px (podle xdpyinfo) a pokud nastavím například velikost fontu Tahoma 8pt, je zhruba stejně velký jako font Tahoma 8pt na Windows XP při stejném rozlišení, ale při DPI 96.

    A tak se ptám, jestli je tohle bežné, stejné rozlišení dvě různá DPI a stejný výsledek? Pokud na Linuxu DPI snížím, font se samozřejmě změní.

    Nedělám někde něco zásadního špatně, rozuměj jestli nechápu něco nesprávně? Tím, jak jsem zvednul DPI na 120 jsem samozřejmě musel upravit všechny fonty, jak v KDE, tak pro knihovny GTK, případně v konfiguracích jednotlivých programů, jako je FireFox a to mne děsí z toho důvodu, že jakmile nainstaluji něco nového zase na mě někde vyskočí příliš velké písmo a budu to muset přenastavovat. Proto bych se rád držel toho DPI 96 s Windowsí konfigurací velikosti písma.

    Odpovědi

    15.1.2008 14:53 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DPI v KDE vs Windows
    DPI popisuje hustotu bodů na zobrazovacím zařízení. Je to vlastnost výstupního zařízení.

    Grafický subsystém (X server, KDE, grafické aplikace) tuto hodnotu potřebují znát, aby veděli na kolik pixelů se má natáhnout/smrsknout obrázek velký 5 × 10 cm nebo písmo o velikosti 8 bodů (= 2,82 mm).

    Tudíž správný postup je sdělit skutečnou velikost obrazu na obrazovce X serveru (případně se spolehnout na EDID informace získané z monitoru). Po té stačí nastavit velikost písma na takovou, jaká vám vyhovuje.

    Budete-li mít takto seřízená všechny monitory, pak písmo nebo náhled na tisk bude všude odpovídat realitě.

    Tento postup bohužel nelze aplikovat na Windows, kde nešťastnou souhrou mnoha okolností nastavení DPI zdegenerovalo na pevnou hodnotu 96 pixelů na palec. Změna této hodnoty ve Windows spoustu věcí rozbije a výsledek bude stát za houby.
    15.1.2008 18:29 doron | skóre: 21 | blog: Sensors a Ksysguard | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DPI v KDE vs Windows
    Nějak nerozumím, kde si vzal těch 120 DPI, pokud máš 17" LCD tak by to mělo být 96 DPI, pokud 19" tak nějak 82 DPI. Asi máš v xorg.conf špatně nastavenou velikost monitoru. Tohle můžeš klidně vynechat, pak se ti to nastaví automaticky, pokud ovšem je monitor správně rozpoznán.
    You can't fuck everyone, but you can try to.
    Jiří Poláček avatar 15.1.2008 22:50 Jiří Poláček | skóre: 47 | blog: naopak | Sivice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DPI v KDE vs Windows
    Neboli jinak řečeno 120 dpi s rozlišením 1280×1024 odpovídá úhlopříčce 13,7 ".
    Sudoku omrzelo? Zkuste bobblemaze! | Statistiky jsou jak bikiny. Napoví hodně, všechno ale neukážou.
    15.1.2008 23:15 vkuzel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DPI v KDE vs Windows
    DPI jsem nastavil ručně, právě přes nastavení nesmyslných rozměrů mého monitoru v xorg.conf. Chtěl jsem dosáhnout toho, že když nastavím fontu Tahoma 7pt, tak že bude stejně velký jak na Windows, tak na Linuxu. Ještě s tím nějak polaboruju.

    Myslel jsem si, že pokud jsem celou teorii pochopil správně, tak při nastavení velikosti písma 72 (předpokládám, že v oo writeru to je v pt), tak po vytištění bude mít písmo výšku 2,54cm, teď jsem to testoval na Windows a nestalo se tak, písmo je vysoké zhruba 1,8cm.
    16.1.2008 00:59 doron | skóre: 21 | blog: Sensors a Ksysguard | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DPI v KDE vs Windows
    Teď mě napadlo, používáte i v Linuxu vyhlazování jako je ve Windows Cleartype. U malých fontů by to mohlo způzobit odlišnou velikost. Tedy konkrétně, freetype2 jste si překládal sám, nebo máte distribuční? Třeba v SUSE už v posledních verzích ani není možné přeložit distribuční src.rpm s patentovaným algoritmem hintingu. Musí se použít src.rpm od Guru.
    You can't fuck everyone, but you can try to.
    16.1.2008 16:12 vkuzel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DPI v KDE vs Windows
    Tím vyhlazováním jste mne zaskočil. K oběma PC (Windows i Linux) mám připojený 19" CRT monitor, takže na Windows ClearType nepoužívám a na Linuxu si nejsem jistý (zjistím to).

    Ne freetype2 jsem nepřekládal.
    16.1.2008 19:06 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DPI v KDE vs Windows
    že bude stejně velký jak na Windows, tak na Linuxu.
    Přeji hodně štěstí. Asi bych problém rozdělil na dvě části: Nejprve bych sazbu vyexporotval do PS nebo PDF. A porovnal jen tyto. Dále bych PS/PDF zkusil vytisknout a opět porovnat jak mezi s sebou tak o proti přímému tisku z procesoru. (Ve windows existuje rozhraní GDI, které umožňuje stejným kusek kódu kreslit na obrazovku nebo na tiskárnu. Pokud jej OOo nebo MSO používají, může být chyba tam.)

    při nastavení velikosti písma 72 (předpokládám, že v oo writeru to je v pt), tak po vytištění bude mít písmo výšku 2,54cm
    Ne. Velikost písma je výška (v digitální typografii imaginárního) bloku, na kterém je posazeno písmeno.
    17.1.2008 14:53 vkuzel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DPI v KDE vs Windows
    Ok s tou velikostí písma jsem byl mimo.

    Nakonec jsem to "vyřešil" tak, že jsem v Linuxu nastavil skutečné rozměry monitoru, tzn. správné DPI a hotovo. Abych nastavil správnou (realánou) velikost písma v OO a zároveň zachoval slušný vzhled GUI, nastavil jsem v konfiguraci OO velikost GUI na 80% a v dokumentu lupu na 113% (proměřil jsem to pravítkem na monitoru).

    OO evidentně nerespektuje nastavení DPI systému, v GIMPu mi to chodí bezvadně.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.