Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
total used free shared buffers cached
Mem: 4041132 3983388 57744 0 75496 1613608
-/+ buffers/cache: 2294284 1746848
Swap: 7052524 1479088 5573436
dle tohoto soudim ze ram je vytizena uplne + byva vyuzitych 6GB swapu - tak uvazuji o 8GB ram)
zda je pro me dobre prejit na 32bit - zajima me hlavne zda instalace 32bit na 64bit nebude jina nezli doted (instalace pres net behem chvilky bez problemu pro zacatecnika) + ake mi to prinese vyhody - nevyhody...
Na serveru mi bezi herni emulator ktery spotrebovava HODNE ramky + neco malo webu + TS
diky za Vase zkusenosti / nazory
Základní otázka je, proč něco měnit, kdyz jak se zdá, všechno funguje dobř. 32bit system by jsem nasazoval, jen pokud by nefungovala nějaká důležitá aplikace.
Paměti máte přes 1,5 GB volné (použité jako buffry a cache, ktera se dá kdykoli uvolnit a poiuzit pro aplikace). Jiank pokud ten server jede nepřetržitě uz nějakou dobu, tak se ten vyuzitý swap dá vysvětlit tím, že nějakému procesu/ům leakuje paměť (sázel by jsem, že nejhůř na tom bude ten emulátor) a nárazově byla potřeba veškerá ram, takže se nepouzívané stranky paměti přesunuli do swapu. A jelikož ta leaknuta paměť je už pro proces nedostupná, tak ve swapu zůstala. Mozná vyzkoušet ten emulátor občas restartovat.
Jinak jaké jsou ty výhody 32bit Debianu nad 64bit?
K instalaci 32bit aplikací do 64bit systému je věčinou zapotřebí nainstalovat i 32bit knihovny (nevím jak je to s nimi v debianu, jestli a kolik se jich instaluje při instalaci systému). Pokud jste nepoužíval pro instalaci balíčkovací systém, možná to byl tento problém.
Věčí stabilita toho emulátoru pod 32bit systémem je podle mě dost sporná. To spíš jestli používá nějaké knihovny ze systému, tak se podívat po netu, jaká jejich verze tomu emulatoru nejlépe vyhovuje.
K té paměti na 32/64b bych si dovolil připojit se s trochu začátečnickým dotazem. Často jsem slyšel, že na 4GB paměti je už potřeba 64b OS. Když ale spočítám teoretickou adresovatelnost, vychází mi: 2 ^ 32 = 4 294 967 296. Záleží na "šikovnosti" OS, nebo na nějakém HW omezení?
Tiskni
Sdílej: