Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Stejne to musis kompilit do PDF, tak jeden krok typu Alt+tab navic uz neni zadnej overhead.Obavy, že se mi budou míchat písmenka, jsou sice dojemné, leč zcela liché. Dobře jsem si promyslel, co chci a taky to předem nasimuloval. Asi to není řešení pro každý případ, ale mně bude vyhovovat.
Stejne to musis kompilit do PDF, tak jeden krok typu Alt+tab navic uz neni zadnej overhead.Jediné, co ve skutečnosti musím, je to uložit, všechno ostatní včetně aktualizace PDF v prohlížeči se už pak udělá samo...
A hlavne bych ti doporucil se naucit TeX na to, k cemu je urcenej: k sazeni textu a ne ke kontrole vysledneho PDF kazdou nanosekundu.Hmm, to je hezké, ale já to potřebuju taky proto, abych viděl jiné části textu než tu, co zrovna píšu (totiž ty na základě kterých to píšu). Ale je fajn, že víš, co potřebuju a dovedeš mi udílet cenné rady. Dík.
Tiskni
Sdílej: