Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
apt-get install gnuplot
mi to totiž nabídlo update skoro vsech balicku, coz nechci.
Da se nainstalovat jeden program z testingu a ostatni nechat stable? A je vubec dobry napad tohle udelat?
apt-get build-dep gnuplot
pod rootem nainstaluje balíky potřebné pro kompilaci. Pak apt-get source -t testing gnuplot
stáhne a rozbalí zdrojáky.
Pokud chcete lepší readline, tak je potřeba v gnuplot-verze/debian/rules
změnit část --with-readline=něco
na --with-readline=gnu
a nainstalovat libreadline-dev
.
Pak už stačí jen v adresáři gnuplot-verze dát dpkg-buildpackage -rfakeroot
a tím se vytvoří hotový balík.
apt-get source -t testing gnuplotstahl verzi 4.0.0? No nic, diky za upozorneni, zkusim nad tim jeste trochu badat :) .
A mate v /etc/apt/source.list
neco na tento zpusob?
deb-src http://ftp.cz.debian.org/debian/ lenny main contrib
Daval jste aptitude update
?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian/ testing main contrib non-free deb http://ftp.cz.debian.org/debian/ sid main contrib non-free
APT::Default-Release="testing"Omlouvám se za dezinformaci
Rozhodl jsem se přidat komentář ke staré diskusi. Důvodem bylo, že jsem se podle ní snažil postupovat, ale neúspěšně, až jsem po delším pátrání objevil zdroj problémů: řádek v soboru apt.conf má být ukončen středníkem (možná se mezitím změnila syntaxe), tedy
APT::Default-Release="testing";
Proto jsem zařadil tento komentář, abych případně ušetřil někomu dalšímu čas.
Jirka
Tiskni
Sdílej: