Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Ten USB satelitni receiver ma naroky na procesor pry jen 800Mhz, ale zase je oteazka jestli by to byla opravdu pravda.No je to pravda a neni. Tenhle takt je pro MPEG 2 ve standartnim rozliseni
Dalsi moznosti reseni je nestavet vlastni Linux HTPC, ale pouzit jako zaklad nejaky DVB-S2 satelitni linuxovy receiver a prizpusobit si ho vlastnim predstavam, napr.:
http://ufs910.hdtvinfo.eu/
http://board.ufs-910.de/index.php?page=Board&boardID=63
http://svn.ufs910.de/trac/browser.
Co se tyka toho Katherina UFS910, je vse ve vyvoji, s puvodnim FW to prilis slavne neni, existuje par projektu, viz. odkazy, co jsem sem daval, ktere se to snazi resit. FTP nebude problem, streaming po siti oproti VLC take ne. Jestli uz existuje nejaky "hotovy" FW i se Sambou, to nevim, nicmene nejaky vyvoj probiha.. Co vim, ze v tech FW funguje urcite, je moznost pripojit pres Sambu jine sdileni nekde v siti... Jak jsem psal, je to vlastne normalni Linux, SH4 platforma, tedy zadne x86. Co si z toho udelas, to mas :). Trochu problemem je mnozstvi pameti, procesor nema take vykonu nazbyt. Vic informaci se da najit na tech odkazech, co jsem sem daval.
Athlony i Semprony umí Power Now - takt spadne na 1GHz a sníží se napětí. Podobně Pentia core umí Speed Step. Neumí to celerony - ani do notebooku.
Grafiku úplně odpojit nepůjde. Po uspání displeje klesne spotřeba mého počítače asi tak o 1W.
Na to video už bych si radši pořídil desku s GF7050. Porovnání GF6100 a GF7050. Deska z GF7050 se dá pořídit i levněji. A má DVI, případně HDMI.
Otázkou je jaká je účinnost toho zdroje při odběru okolo 20W. Při tak malé zátěži letí účinnost dolů. To bych ještě zvážil. Případně ušetřit na procesoru a pořídit picopsu.
Nejake zkusenosti s instalaci v Linuxu jsou zde: http://www.cssf.cz/showthread.php?t=30815
Jako platformu by bylo mozne pouzit s vhodnym PCI extenderem napr. Intel ITX D201GLY2 ...
Tiskni
Sdílej: