Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
No jak to tak znovu čtu, tak asi chcete zkompilovat a vytvořit nový balíček za zdrojáků.
Jesti by Vám stačil již připravený, tak se dá stáhnout odtud a nainstalovat jak jsem psal výše.
Jiank kompilace a instalace se věčinou provádí trojicí ./configure && make && make install (popis procesu by měl být v souboru INSTALL nebo README u těch zdrojáků). U slacku je dobré místo make install použít program checkinstall. Který umí provést make install a na jeho základě vytvořit balíček.
Make je na slacku v balíčku make a pravděpodobně ještě budete potřebovat balíčky jako gcc, gcc-g++ a možná další (obecně věčina balíčky pro vývoj sw. by měla být na instalačním médiu v adresáři /slaskware/d/ nebo na netu třeba tady).
Nastavení toho co se má pří kompilaci zahrnout a vyřadit do/z programu se dá věčinou získat pomocí ./configure --help a pak se ty parametry předají configure (./configure param1 param2 ....).
Problém je, že kompilace a vytváření balíčků nemusí probíhat tak, jak jsem popisoval a obecně je to dost šložitý proces. Takže by pro Vás bylo lepší aby jste si napřed o něm něco přečetl. Třeba v seriálu jak psal Vladky.
Slackbuikd pro postfix se dá najít třeba zde. Mohl by být dobrou vodítkem co u toho postfixu dělat.
Ak mas doveru v tento zdroj, mozes si tam rovno stiahnut hotovy balik postfixu.
Tiskni
Sdílej: