Ezoterický programovací jazyk Brainfuck (Wikipedie) slaví 30 let. Urban Müller nahrál první implementaci tohoto jazyka na Aminet 9. června 1993.
Společnost Apple na konferenci WWDC23 představila Game Porting Toolkit. Společnost CodeWeavers informuje, tento toolkit vychází ze zdrojových kódů jejího CrossOveru, tj. komerčního Wine.
Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Backtrace:
(no debugging symbols found)
Spuštění přes konsoli:
Using host libthread_db library "/lib/libthread_db.so.1".
(no debugging symbols found)
...
(no debugging symbols found)
[Thread debugging using libthread_db enabled]
[New Thread 0xb68be6d0 (LWP 2419)]
(no debugging symbols found)
...
(no debugging symbols found)
[KCrash handler]
#6 0xb7eb47ca in mlt_properties_set_int () from /usr/lib/libmlt.so.0.2.5
#7 0x00000000 in ?? ()
Failed to load plugin: libavformat.so.51: sdílený objektový soubor nelze otevřít: není souborem ani adresářem
Po nočním bádání, jsem sice dospěl uspěšnému spuštění kdenlive, ale určitě to nebude idální řešení..
Mou aktuální verzi ffmpegu 20071204-1 jsem nahradil verzí starší 20070505 a v usr/lib jsem udělal kopii libx264.so.57 kterou jsem přepsal na libx264.so.55 no a kdelive už spustit jde..
Chtěl bych se tedy zeptat na jiné řešení či funguje někomu kdenlive v Archu ?
make[2]: *** [producer_avformat.o] Error 1 make[2]: *** Waiting for unfinished jobs.... consumer_avformat.c: In function ‘consumer_thread’: consumer_avformat.c:1153: warning: passing argument 1 of ‘url_fclose’ from incom patible pointer type make[2]: Leaving directory `/disky/sata100gb/.home/ota/mlt/mlt/src/mlt-0.2.4/src /modules/avformat' make[1]: *** [all] Error 1 make[1]: Leaving directory `/disky/sata100gb/.home/ota/mlt/mlt/src/mlt-0.2.4/src /modules' make: *** [all] Error 1a z svn nejsem vůbec schopný stáhnout zdrojáky. Píše mi to:
$ svn co https://mlt.svn.sourceforge.net/svnroot/mlt/trunk/mlt mlt svn: Unrecognized URL scheme for 'https://mlt.svn.sourceforge.net/svnroot/mlt/trunk/mlt'No jo, teď před odesláním tohoto příspěvku jsem zkusil, zda mi funguje svn jinde - nefungovalo! Takže jsem ho přeinstaloval balíčkem, který je v extra, a už to funguje. A svn verzi se mi povedlo i zkompilovat. No nic, zkusím teď ještě mlt++ a kdenlive, a potom dám vědět, jak to dopadlo
buď padá jako hruškaA já jsem byl natěšený, že by právě Kdenlive padat neměl
Tiskni
Sdílej: