Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
kernel: NVRM: loading NVIDIA Linux x86 Kernel Module 1.0-8776 Mon Oct 16 21:56:04 PDT 2006 Feb 5 03:18:56 kernel: BUG: unable to handle kernel NULL pointer dereference at virtual address 00000098 Feb 5 03:18:56 kernel: printing eip: Feb 5 03:18:56 kernel: f9382b46 ....dal pokracuje vypis vseho moznehoSetkal se s tim nekdo? Diky
kernel: Linux agpgart interface v0.101 (c) Dave Jones kernel: nvidia: module license 'NVIDIA' taints kernel. kernel: ACPI: PCI Interrupt Link [AIGP] enabled at IRQ 22 kernel: ACPI: PCI Interrupt 0000:00:0d.0[A] -> Link [AIGP] -> GSI 22 (level, low) -> IRQ 185 kernel: PCI: Setting latency timer of device 0000:00:0d.0 to 64 kernel: NVRM: loading NVIDIA UNIX x86 Kernel Module 169.09 Fri Jan 11 14:38:28 PST 2008 kdm: :0[2613]: IO Error in XOpenDisplay kdm[2573]: X server for display :0 terminated unexpectedly kdm[2573]: Display :0 cannot be opened kdm[2573]: Unable to fire up local display :0; disabling.
Neurážej a jinak jsem ho nenutil to stahovat z nvidia.comŘíkám někde, že jsi ho nutil? Pokud dobře koukám, použil jsem slovo doporučit, což dost dobře odpovídá tomu, když někomu, kdo se nevyzná, dáš takovýhle link.
Tiskni
Sdílej: