Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Dvě síťové karty připojené k modemu od ISP je samozřejmě nesmysl, stačí jedna.
Co se týče nastavení routeru, tak pro "tvůj stroj" nastavíš routování a pro zbytek sítě na LAN rozhraní (eth0) NAT. V praxi to znamená, že pravidlo pro iptables bude vypadat nějak takto:
iptables -A POSTROUTING -t nat -o eth0 -s 192.168.1.0/24 \ -j MASQUERADE
kde důležitej je právě parametr -s
udávající zdrojový rozsah adres, které se mají NATovat1, protože přes stejné rozhraní budou proudit i pakety pro "tvůj počítač".
1Podle názvu filtru POSTROUTING je možné, že by se NAT pro záznam v routovací tabulce pro "tvůj počítač" už neprovedl i kdyby tam parametr -s nebyl ale rozhodně bych na to bez pročtení dokumentace k netfilteru nespoléhal...).
Pomocí standardního routování?! Slovo router opravdu není odvozené od slova NAT...
ISP zcela určitě nebude přidělovat 4 "různé" IP, ale nějaký subnet (Pravděpodobně nějaký /30, takže ve skutečnosti budeš mít k dispozici jen 2 adresy z nihž jedna navíc bude patřit routeru samotnému!), takže stačí tento přidat do routovací tabulky pomocí nástroje ip
(případně route
)
Tiskni
Sdílej: