Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
kernel/drivers/usb/gadget/g_file_storage.koprakticky sem to nezkousel, ale uz nakej cas se na to chystam...
Vyrobci si za tuhle ¨vymozenost¨ nechavaji docela zaplatit, nebo ji tise ignoruji (treba HP ve svych PDA).
Kdesi jsem zaslechl, ze nektrere zakladni desky podporovaly neco podobneho. Osobne je podezrivam, ze tam byl integrovany ten svab usb2usb.
Jinak po strance SW je to v linuxu je device schovano pod USB gadget, jsou tam vyjmenovany i podporovane svaby.
Sam patrim do te kategorie, co pokukuji po usb host - na pda mam jen usb device, ikdyz ten svab je obojeny. Podezrivam HP, ze z lenosti a obchodnich duvodu nepovolila OTG. (neco ve smyslu, ze OTG je nadstandard, za ktery si musite priplatit. pokud ho vubec nabidneme...)
po strance SW: dany OS musi podporovat danou funkci
linux umi oboji, ikdyz nevim, jestli najednou. presneji receno - na danem svabu pouzivat jeden port jako device a jeden jako host (treba svaby ISP116x to nabizeji)
staci ?
Teda, tohle prepnuti prakticky odzkouseno nemam - jeste sem se nedostal k obojetnemu svabu. V rezimu host mi funguje pocitac a v rezimu device PDA (u ktereho je podle nekterych zdroju jeden svab obojetny, ale neni to zohledneno pri navrhu. grrrr), oboji pod linuxem
Mozna casem zkusim ubastlit neco s tim ISP1161
Co se ale da, je nasdilet ty data po siti. To muze mit tu vyhodu, ze se daji zapnout prava k souborum (precejenom kdyz to pripojim k nekomu jako disk, tak bych vetsinou nerad, aby videl naprosto vsechno). Pripadne si operacni system hlida konzistenci souboroveho systemu a dalsi veci.
Priklad: Win na notasovi nemam a nevim jak z okolnich Win pristupovat bezpecne na ext2, reiser a xfs.
Na ext2 sice driver je, ale pripadalo mi, ze z win to jede s uid 0
Tiskni
Sdílej: