LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Byla vydána nová verze 7.2 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Před dvěma týdny vyšla placená verze pro chytré telefony a tablety (App Store, Google Play).
Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »ssh -t stroj1.cz ssh -t stroj2.cz ssh -t stroj3.cz ssh -t stroj4.cz2. možnost (to jsem přes víc než jeden stroj nezkoušel):
.ssh/config host host2.cz ProxyCommand ssh -q -a -x host1.cz netcat -c %h %p
-t
je
−t Force pseudo‐tty allocation. This can be used to execute arbitrary screen‐based programs on a remote machine, which can be very useful, e.g. when implementing menu services. Multiple −t options force tty allocation, even if ssh has no local tty.
expect
. v něm si napiš jednoduchý skript, který tě přes ty stroje přihlásí
nc server 22Druha situace: v cestě mezi mujstroj a server stoji jeste nejaka brana. Proxy command opet musi zabezpecit, aby stdin/stdout komunikoval s ssh demonem na stroji server.
ssh brana "nc server 22"Takhle muzete proxy command prodlouzit aby skocil treba pres 10 ruznych bran. S uspechem se vyuzije forwardovani klicu. Ja to pouzivam zhruba takto. U kazdeho Hosta nadefinovaneho v ~/.ssh/config mam uvedeny proxy command.
Host server1 HostName server1.nekde ProxyCommand ~/.ssh/ssh-proxy-command brana1 %h %p Host server2 HostName server2.jinde ProxyCommand ~/.ssh/ssh-proxy-command brana2 %h %p Host server3 HostName server2.tady ProxyCommand ~/.ssh/ssh-proxy-command direct %h %pProxy command vypada (velmi zjednodusene) takto:
#!/bin/bash way=$1 target_addr=$2 target_port=$3 case $way in 'direct') nc $target_addr $target_port ;; 'brana1') ssh brana1 "nc $target_addr $target_port" ;; 'brana2') ssh brana2 "nc $target_addr $target_port" ;;vysledkem toho je, ze ssh ktere spoustite, tedy napriklad
ssh server1
, spusti proxy commnad ktery mu vytvori tunel az na cilovy stroj. takze muzete dle libosti forwardovat porty bez ruznych opicek a pouzivat scp.
Jedinym omezenim tedy je (krome toho ze samozrejme musite mit na vsechny stroje v ceste pristup) aby na poslednim stroji v ceste byl netcat (coz obvykle byva... a kdyz neni tak neni problem si ho zkompilovat do home nebo necim nahradit)
Upozornuji predem na to, ze v proxycommand nesmite cokoly vypsat na standardni vystup - tim vlastne zasahujete do sifrovane komunikace mezi vami a cilovym strojem. Pro ladici vypisy lze s upsechem pouzit stderr.
Host server1 HostName server1.nekde ProxyCommand ssh brana1 nc %h %p Host server2 HostName server2.jinde ProxyCommand ssh brana2 nc %h %p Host server3 HostName server2.tady ProxyCommand nc %h %pJaké je pro něj praktické využití?
-c
, jinak by spojení zůstalo i po ukončení ssh komunikace viset.
Tiskni
Sdílej: