V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
ssh -t stroj1.cz ssh -t stroj2.cz ssh -t stroj3.cz ssh -t stroj4.cz2. možnost (to jsem přes víc než jeden stroj nezkoušel):
.ssh/config host host2.cz ProxyCommand ssh -q -a -x host1.cz netcat -c %h %p
-t
je
−t Force pseudo‐tty allocation. This can be used to execute arbitrary screen‐based programs on a remote machine, which can be very useful, e.g. when implementing menu services. Multiple −t options force tty allocation, even if ssh has no local tty.
expect
. v něm si napiš jednoduchý skript, který tě přes ty stroje přihlásí
nc server 22Druha situace: v cestě mezi mujstroj a server stoji jeste nejaka brana. Proxy command opet musi zabezpecit, aby stdin/stdout komunikoval s ssh demonem na stroji server.
ssh brana "nc server 22"Takhle muzete proxy command prodlouzit aby skocil treba pres 10 ruznych bran. S uspechem se vyuzije forwardovani klicu. Ja to pouzivam zhruba takto. U kazdeho Hosta nadefinovaneho v ~/.ssh/config mam uvedeny proxy command.
Host server1 HostName server1.nekde ProxyCommand ~/.ssh/ssh-proxy-command brana1 %h %p Host server2 HostName server2.jinde ProxyCommand ~/.ssh/ssh-proxy-command brana2 %h %p Host server3 HostName server2.tady ProxyCommand ~/.ssh/ssh-proxy-command direct %h %pProxy command vypada (velmi zjednodusene) takto:
#!/bin/bash way=$1 target_addr=$2 target_port=$3 case $way in 'direct') nc $target_addr $target_port ;; 'brana1') ssh brana1 "nc $target_addr $target_port" ;; 'brana2') ssh brana2 "nc $target_addr $target_port" ;;vysledkem toho je, ze ssh ktere spoustite, tedy napriklad
ssh server1
, spusti proxy commnad ktery mu vytvori tunel az na cilovy stroj. takze muzete dle libosti forwardovat porty bez ruznych opicek a pouzivat scp.
Jedinym omezenim tedy je (krome toho ze samozrejme musite mit na vsechny stroje v ceste pristup) aby na poslednim stroji v ceste byl netcat (coz obvykle byva... a kdyz neni tak neni problem si ho zkompilovat do home nebo necim nahradit)
Upozornuji predem na to, ze v proxycommand nesmite cokoly vypsat na standardni vystup - tim vlastne zasahujete do sifrovane komunikace mezi vami a cilovym strojem. Pro ladici vypisy lze s upsechem pouzit stderr.
Host server1 HostName server1.nekde ProxyCommand ssh brana1 nc %h %p Host server2 HostName server2.jinde ProxyCommand ssh brana2 nc %h %p Host server3 HostName server2.tady ProxyCommand nc %h %pJaké je pro něj praktické využití?
-c
, jinak by spojení zůstalo i po ukončení ssh komunikace viset.
Tiskni
Sdílej: