Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
ssh -t stroj1.cz ssh -t stroj2.cz ssh -t stroj3.cz ssh -t stroj4.cz2. možnost (to jsem přes víc než jeden stroj nezkoušel):
.ssh/config host host2.cz ProxyCommand ssh -q -a -x host1.cz netcat -c %h %p
-t
je
−t Force pseudo‐tty allocation. This can be used to execute arbitrary screen‐based programs on a remote machine, which can be very useful, e.g. when implementing menu services. Multiple −t options force tty allocation, even if ssh has no local tty.
expect
. v něm si napiš jednoduchý skript, který tě přes ty stroje přihlásí
nc server 22Druha situace: v cestě mezi mujstroj a server stoji jeste nejaka brana. Proxy command opet musi zabezpecit, aby stdin/stdout komunikoval s ssh demonem na stroji server.
ssh brana "nc server 22"Takhle muzete proxy command prodlouzit aby skocil treba pres 10 ruznych bran. S uspechem se vyuzije forwardovani klicu. Ja to pouzivam zhruba takto. U kazdeho Hosta nadefinovaneho v ~/.ssh/config mam uvedeny proxy command.
Host server1 HostName server1.nekde ProxyCommand ~/.ssh/ssh-proxy-command brana1 %h %p Host server2 HostName server2.jinde ProxyCommand ~/.ssh/ssh-proxy-command brana2 %h %p Host server3 HostName server2.tady ProxyCommand ~/.ssh/ssh-proxy-command direct %h %pProxy command vypada (velmi zjednodusene) takto:
#!/bin/bash way=$1 target_addr=$2 target_port=$3 case $way in 'direct') nc $target_addr $target_port ;; 'brana1') ssh brana1 "nc $target_addr $target_port" ;; 'brana2') ssh brana2 "nc $target_addr $target_port" ;;vysledkem toho je, ze ssh ktere spoustite, tedy napriklad
ssh server1
, spusti proxy commnad ktery mu vytvori tunel az na cilovy stroj. takze muzete dle libosti forwardovat porty bez ruznych opicek a pouzivat scp.
Jedinym omezenim tedy je (krome toho ze samozrejme musite mit na vsechny stroje v ceste pristup) aby na poslednim stroji v ceste byl netcat (coz obvykle byva... a kdyz neni tak neni problem si ho zkompilovat do home nebo necim nahradit)
Upozornuji predem na to, ze v proxycommand nesmite cokoly vypsat na standardni vystup - tim vlastne zasahujete do sifrovane komunikace mezi vami a cilovym strojem. Pro ladici vypisy lze s upsechem pouzit stderr.
Host server1 HostName server1.nekde ProxyCommand ssh brana1 nc %h %p Host server2 HostName server2.jinde ProxyCommand ssh brana2 nc %h %p Host server3 HostName server2.tady ProxyCommand nc %h %pJaké je pro něj praktické využití?
-c
, jinak by spojení zůstalo i po ukončení ssh komunikace viset.
Tiskni
Sdílej: