Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
cd /home/uživatel rm -r .dc++Další věc, co můžeš zkusit je spuštění linuxdcpp v konzoli a dívat se, co dělá když hashuje a co se stane, když ho ukončíš, zda ti do konzole nevypíše nějaký SIG... apod.
Asi pred tydnem jsem resil podobny problem. Stale hashoval a obcas ve statusbaru zobrazil nejakou chybovou hlasku...
Po blizsim ohledani jsem zjistil, ze soubor s hash informacemi (tusim, ze ~/.dc++/hashindex.xml
- nemam to ted pred sebou) byl z mne neznameho duvodu jen pro cteni. Po zmene prav tyto problemy zmizely. Tedy i jiz nabizene reseni (smazani ~/.dc++
slozky) by mohlo zabrat...
Diakritika jako takova by problemy delat nemela ovsem jen za predpokladu, ze znaky s diakritickymi znackami jsou ve stejnem kodovani jako system, na kterem bezi (nejen) LinuxDC++.
Problemy nastanou napr. kdyz se budes snazit nasdilet neco z disku, ktery primarne pouzivas ve windows.
Ja pro kontrolu pouzivam libovolny GUI file browser (krusader) - pokud se nazev souboru zobrazi korektne bez nejakych ctverecku a jinych paznaku, bude mozne soubor i nasdilet.
BTW, co vsechny nuti k pouzivani diakritiky, mezer, apostrofu a dalsich specifickych znaku v nazvu souboru? Je to zbytecny zdroj problemu...
Tiskni
Sdílej: