Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Dobrý den,
po startu systému se vždy rozhodí čas v diskuzi se to už objevilo, ale bez řešení. Nechci používat synchronizaci času přes ntp jelikož ne vždy mám přístupk síti.
SPRÁVNÝ ČAS = 20:00 UTC = 14:00 LOCAL = 15:00hwclock nefunguje:
# hwclock --hctosys
select() to /dev/rtc to wait for clock tick timed out
# cat /etc/timezone
Europe/Prague
distribuce Debian Etchhwclock --directisa --show
?
--directisa
do souboru /etc/init.d/hwclock.sh
(k proměnné HWCLOCKPARS=
).
Když jsem linuxu nastavil datum, byla při vypínání vidět hláška:
saving system clock
Což ale nebyla pravda viz. bios, kde se čas nezměnil.
Nakonec jsem to sice nevyřešil, ale pěkně obešel a nastavil to ve WinXP.
Teď mám ještě malej problemek jelikož:
Linux UTC čas WinXP lokalni časTakže mi tam hapruje 1 hodina, nejde to nějak sladit?
--hctosys Set the System Time from the Hardware Clock. Also set the kernel's timezone value to the local timezone as indicated by the TZ environment variable and/or /usr/share/zoneinfo, as tzset(3) would interpret them. The obsolete tz_dsttime field of the kernel's timezone value is set to DST_NONE. (For details on what this field used to mean, see settimeofday(2).) This is a good option to use in one of the system startup scripts. --systohc Set the Hardware Clock to the current System Time.Prostě toto musí fungovat jinak budete mít pořád problém. A jak toto bude fungovat a budete mít v linuxu nastaven lokální čas tak smažte /etc/adjtime v tom je napsáno jak se rozchází HW a OS hodiny.
Tiskni
Sdílej: