abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:33 | Zajímavý projekt

    Singularity je rootkit ve formě jaderného modulu (Linux Kernel Module), s otevřeným zdrojovým kódem dostupným pod licencí MIT. Tento rootkit je určený pro moderní linuxová jádra 6.x a poskytuje své 'komplexní skryté funkce' prostřednictvím hookingu systémových volání pomocí ftrace. Pro nadšence je k dispozici podrobnější popis rootkitu na blogu autora, případně v článku na LWN.net. Projekt je zamýšlen jako pomůcka pro bezpečnostní experty a výzkumníky, takže instalujte pouze na vlastní nebezpečí a raději pouze do vlastních strojů 😉.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 0
    včera 21:22 | Zajímavý projekt

    Iconify je seznam a galerie kolekcí vektorových open-source ikon, ke stažení je přes 275000 ikon z více jak dvou set sad. Tento rovněž open-source projekt dává vývojářům k dispozici i API pro snadnou integraci svobodných ikon do jejich projektů.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 0
    včera 03:33 | IT novinky

    Dle plánu certifikační autorita Let's Encrypt nově vydává také certifikáty s šestidenní platností (160 hodin) s možností vystavit je na IP adresu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    17.1. 14:44 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 14.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    17.1. 13:11 | Zajímavý projekt

    Just the Browser je projekt, 'který vám pomůže v internetovém prohlížeči deaktivovat funkce umělé inteligence, telemetrii, sponzorovaný obsah, integraci produktů a další nepříjemnosti' (repozitář na GitHubu). Využívá k tomu skrytá nastavení ve webových prohlížečích, určená původně pro firmy a organizace ('enterprise policies'). Pod linuxem je skriptem pro automatickou úpravu nastavení prozatím podporován pouze prohlížeč Firefox.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 3
    16.1. 16:44 | Nová verze

    Svobodný multiplatformní herní engine Bevy napsaný v Rustu byl vydán ve verzi 0.18. Díky 174 přispěvatelům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    16.1. 15:11 | IT novinky

    Miliardy korun na digitalizaci služeb státu nestačily. Stát do ní v letech 2020 až 2024 vložil víc než 50 miliard korun, ale původní cíl se nepodařilo splnit. Od loňského února měly být služby státu plně digitalizované a občané měli mít právo komunikovat se státem digitálně. Do tohoto data se povedlo plně digitalizovat 18 procent agendových služeb státu. Dnes to uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v souhrnné zprávě o stavu digitalizace v Česku. Zpráva vychází z výsledků víc než 50 kontrol, které NKÚ v posledních pěti letech v tomto oboru uskutečnil.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 25
    16.1. 13:55 | IT novinky

    Nadace Wikimedia, která je provozovatelem internetové encyklopedie Wikipedia, oznámila u příležitosti 25. výročí vzniku encyklopedie nové licenční dohody s firmami vyvíjejícími umělou inteligenci (AI). Mezi partnery encyklopedie tak nově patří Microsoft, Amazon a Meta Platforms, ale také start-up Perplexity a francouzská společnost Mistral AI. Wikimedia má podobnou dohodu od roku 2022 také se společností Google ze skupiny

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.1. 02:22 | Nová verze

    D7VK byl vydán ve verzi 1.2. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 5, 6 a 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.1. 02:00 | Nová verze

    Byla vydána verze 12.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 12.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (18%)
     (5%)
     (0%)
     (9%)
     (19%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (11%)
     (40%)
    Celkem 507 hlasů
     Komentářů: 14, poslední včera 10:22
    Rozcestník

    Dotaz: "Elektronický podpis" - podepisování a ověření

    3.3.2008 10:05 Karel
    "Elektronický podpis" - podepisování a ověření
    Přečteno: 2986×
    Nedávno jsem si vyřídil PostSignum certifikát a docela mě překvapil nedostatek programů, které jsou s ním schopné efektivně spolupracovat.

    a) Potřebuji podepisovat faktury, a to ne jako celý email například v Thunderbirdu (kde import proběhl úspěšně), ale jako dva samostatné soubory - faktura v PDF a vedle podepsaný hash (obvykle p7s), následně odeslané v příloze. Oddělené musí být kvůli archivaci, není možné skladovat celé emaily včetně přílohy a doufat, že za rok bude možné ověřit jejich pravost / půjdou vůbec otevřít. Poznámka: PDF má šifrování zabudované, což při generování přes pdflatex nemůžu použít, chci podepsat pdf jako jakýkoliv jiný soubor.

    Teoreticky tohle všechno umí openssl z příkazové řádky (openssl smime atd), ale raději bych použil nějaké jednodušší GUI (třeba kgpg, kam se mi ale certifikát v čemsi typu p12 nepovedlo importovat).

    b) Ověřování faktur, které dostávám podepsané jako pdf + p7s s podpisem - je možné donutit openssl, aby kontroloval (jednoznačně) jak samotný podpis, tak i platnost certifikátu podepisujícího u certifikační autority?

    c) Existuje nějaké jednoduché GUI, nejlépe v Javě, ve kterém si mohou ověřit platnost mých faktur klienti? Nemůžu po někom chtít, aby si instaloval openssl a plácal příkazy, většina lidí má problém vůbec překousnout fakturu v elektronické podobě (bohužel).

    Máte někdo s tímto zkušenosti?

    Odpovědi

    3.3.2008 19:00 pht
    Rozbalit Rozbalit vše Re: "Elektronický podpis" - podepisování a ověření
    Zkusenosti s tim nemam ale jedine co muzu poradit je ze kgpg pracuje pres standard pgp, coz je neco uplne jineho, nez s/mime. S/mime je trochu jiny... a velmi nabobtnaly...
    3.3.2008 21:39 Karel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: "Elektronický podpis" - podepisování a ověření
    Rada pěkná, ale já potřebuji podepisovat dle zákona, což znamená použít certifikáty jedné ze tří autorit, které má český státní moloch v oblibě.
    3.3.2008 21:50 Václav Mašín | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: "Elektronický podpis" - podepisování a ověření
    Obávám se, že Vám to nijak zvlášť nepomůže, ale GUI nástroj pro správu s/mime certifikátů je aplikace kleopatra. Je to ale asi čistě jen pro tu správu, generování podpisů nebo šifrování souborů to zdá se neumí.
    4.3.2008 08:12 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: "Elektronický podpis" - podepisování a ověření
    O žádné hotové GUI aplikaci v Javě pro podepisování ani ověřování nevím, a to bych na ni asi při shánění GUI aplikace pro práci s certifikáty narazil. Osobně by mi přišlo nejjednodušší, pokud má jít o nějaké interní použití, obalit openssl nějakým skriptem, případně i s nějakým jednoduchým GUI. A nebo si ten program v Javě napsat sám :-)
    4.3.2008 13:26 ivan | skóre: 17 | blog: ivan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: "Elektronický podpis" - podepisování a ověření
    JJ pomoci iTextu je to program na cca 15 radek. Teda, pokud ti jde o to jak, udelat z obycejnyho PDF souboru digitalne podopsany PDF. Tzn. aby byl digitalni podpis uvnitr PDF souboru a overeni pravosti aby provadel Acroread.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.