Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
~/.vimrc
mám nastaveno
set textwidth=80
a pokud vytvořím nový dokument, tak mi korektně zalamuje na konci řádku text na 80 znaků. Pokud však otevřu soubor s koncovkou .ddtp a chci něco upravovat, pak zalamování nefunguje, i když je tato volba v gvimu nastavena, nebo jí v něm zkusím nastavit znovu.
Čím to může být? Která volba může blokovat zapnutí této funkce a jak tento problém odstranit? Děkuji.
:set
tak tam je vidět nastavená textwidth=80
?
nastavil do ~/.vimrc
Máte tím na mysli .gvimrc?
cp This is a special kind of option, because when it's set or reset, other options are also changed as a side effect. CAREFUL: Setting or resetting this option can have a lot of unexpected effectsPokud si textwidth nastavíte ve
~/.vimrc
, tak pak už se může změnit jen v některém ze souborů, které po ~/.vimrc
následují v tom seznamu :scriptnames
.
S tím ~/.vimrc je právě trochu problém, že se nesourcuje poslední, takže se s vámi hezky nastavenámi hodnotami může později ještě něco ošklivého nepěkného stát. Doporučuji ty soubory náseldující za .vimrc prozkoumat, pak je také možnost pustit vim zcela bez sourcování nějakých konfiguráků, nebo jen s ~/.vimrc atd.
Tiskni
Sdílej: