Cloudflare představil open source redakční systém EmDash. Jedná se o moderní náhradu WordPressu, která řeší bezpečnost pluginů. Administrátorské rozhraní lze vyzkoušet na EmDash Playground.
Bratislava OpenCamp 2026 zverejnil program a spustil registráciu. Štvrtý ročník komunitnej konferencie o otvorených technológiách prinesie 19 prednášok na rôzne technologické témy. Konferencia sa uskutoční v sobotu 25. apríla 2026 v priestoroch FIIT STU v Bratislave.
Na iVysílání lze zhlédnout všechny díly kultovního sci-fi seriálu Červený trpaslík.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl v březnu 5,33 % (Windows -4,28 %, OSX +1,19 %, Linux +3,10 %). Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 24,48 %. Procesor AMD používá 67,48 % hráčů na Linuxu.
Společnost Apple slaví padesáté narozeniny. Založena byla 1. dubna 1976.
FreeTube, desktopový klient pro YouTube využívající lokální API, byl vydán ve verzi 0.24.0. Toto velké opravné vydání implementuje SABR (Server-Based Adaptive Bit Rate), což řeší část nedávných problémů s načítáním videí z YouTube, a aktualizuje základní komponenty jako Electron nebo přehrávač Shaka Player.
Je tu opět apríl. O víkendu zmizel kamion s 12 tunami tyčinek KitKat. Firmy to využívají k aprílovým žertům. Groupon má super akci. Koupíte 1 tyčinku a dostanete 100 zdarma. Ryanair si přelepil letadla. Šéf Outlooku se ptá, proč mají v baráku 14 beden tyčinek KitKat (𝕏). Prusa Research představuje Prusa Pro ACU a vysvětluje proč přílišné sušení škodí vaším filamentům. Telefon Sony Xperia má miliónnásobný zoom (𝕏). PC.net představil Super Ultrabox 2600 se zajímavými parametry. Další aprílové novinky například na April Fools' Day On The Web.
Společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem s umělou inteligencí (AI) ChatGPT, získala od investorů 122 miliard USD (2,6 bilionu Kč). Hodnota společnosti tak dosáhla 852 miliard dolarů (více než 18 bilionů Kč). Nejnovější kolo investování se stalo největší, jaké zatím firma uskutečnila, a peníze mají posílit ambiciózní plány rozšíření výpočetní kapacity, datových center a nábor talentů.
Nástroj k identifikaci občanů v on-line komunikaci s úřady byl dnes dopoledne zhruba dvě hodiny částečně nedostupný. Problém se objevil kolem 09:00 a podařilo se ho vyřešit kolem 11:00. Částečně nedostupná byla služba Národní identitní autority (NIA), problémy podle DIA (Digitální a informační agentura) ovlivňovaly přihlašování například i přes bankovní identitu. „Dostupnost NIA byla plně obnovena, přihlášení k digitálním službám
… více »Eben Upton oznámil další zdražení počítačů Raspberry Pi kvůli růstu cen pamětí a představil Raspberry Pi 4 s 3 GB RAM za 83,75 dolarů.
Povolení přístupu pro skupinu:
valid users = @skupina
Pro vynucení vlastnictví souborů skupinou použij:
force group = skupina
force user = nemam psat nic? a co prava pro slozku a soubory?
force group jsem se před pár lety docela spálil a nemohl jsem přijít na to, že právě on stojí za problémem. Jinak různé skupinové přístupy sám využívám, popsal jsem si to kdysi na svých stránkách. Sice už ta konfigurace není správně „in“, protože nevyužívám moderní věci, jako LDAP, ale je funkční.
[disk_g] comment = Zakovska nastenka path = /var/spool/samba/disk_g create mask = 0666 directory mask = 0777 write list = @admins @studenti @ucitele valid users=@admins @studenti @ucitele browseable = yes read only=no case sensitive = yes
/home/ a browseable = no ? A musim ji vytvorit nebo si ji Samba vytvori sama (kdyz ji vytvorim ja, tak porad nevim, jakyho ji mam dat uzivatele). diky
[test] comment = test path = /home/test create mask = 0666 directory mask = 0777 write list = @users #mohou zapisovat vsichni ze skupiny users valid users=@users #pristup pro vsechny ve skupine users browseable = yes #kdyz dam no, uvidi ho jen prihlaseni ze sk. users? read only = no case sensitive = yestak a ted vytvorim adresar
/home/test s pravy 0777 ?root?:users .
A do slozky se z Win nedostanu, budto mam nekonecny presypaci hodiny nebo pristup odmitnut. Co tam delam teda spatne?
\\server, vyskoci na me prihlasovaci okno: napisu Franta/heslo a ukaze se mi slozka Franta a public. Stejne tak Pepovi se ukaze slozka Pepa a public. Do public se dostanou oba a kazdy, kdo se zaloguje. Proto je public. Ale ja chci slozku, kam se dostanou jen uzivatele urcite skupiny...a to mi nejak nejde... PS: diky za radu s tim klikadlem, ale radsi si to napisu sam (teda kdyz budu vedet jak:), nez se pak jeste slozite prohrabavat tim, co kde vytvorilo nejaky klikadlo:)
Tiskni
Sdílej: