Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Tak nějak nechápu, oč vám jde. Tradiční připojení pomocí SMTP/POP3/IMAP nestačí? Dále se obávám, že většina serverů, vám podobné kejkle z bezpečnostních důvodů nepovolí.
> Verte par vyhod to ma. Napr. v pripade nahleho vypadku proudu clovek neztrati rozepsany mail. (opomijim koupi UPS a schizofreniho nastaveni klienta ukladat rozepsany mail kazdych 20sekud). Lze si precist mail z jakehokoliv pocitace pripojeneho k siti (dokonce i na PC ci terminalu bez grafiky). Jsou minimalni pozadavky na rychlost site. Nestahuji se zbytecne obrazky s reklamou. A hlavne pocitac cloveku nemusi ani patrit napr. v praci kde clovek nemuze instalovat emailoveho klienta a stahovat sve maily na HDD jako je tomu u pop3 a smtp. Web problizec je disabled... Presne tak obavam se, ze je to asi problematicke pro poskytovatele s bezpecnosti. A tak jsem myslel, ze mi treba nekdo poradi, kde to mozne je ...
To, co uvádíte, mi zas tak výhodné nepřipadá, pokud vám napsání mailu trvá tak dlouho, že může dojít k výpadku proudu, pište si maily předem. V případě počítače se zakázanými síťovými službami HTTP/SMTP/POP3 bych se zamyslel, proč tomu tak je. Pokud někdo nechce, abyste počítač používal tímto způsobem a navíc je to váš zaměstnavatel, pak byste měl jeho přání respektovat a ne se ho snažit očůrávat. Mimochodem vámi zmiňovaný způsob komunikace s poštovním serverem používám také, ale jedná se o firemní mailserver, kde mi to umožnil jeho administrátor, a slouží to k monitorování činnosti mého databázového serveru, ze kterého si takhle posílám chybová hlášení.
> Moc dobry napad! Co vse je k tomu treba, abych rozjel domaci server/router? Obavam se, ze narazim na to, ze nemam verejnou IP (jsem pripojen pres Ufona). Nebo lze to provest i tomto pripade?
Tak toto zase nechápu. K čemu vám bude ssh/telnet připojení na váš vlastní mailserver? Stejně budete muset mezi ním a veřejným mailserverem použít SMTP, tak proč rovnou nepoužít klienta se SMTP spojením na veřejný server?
Omlouvám se, pokud jsem vás svými příspěvky naštval, to jsem rozhodně nechtěl a ani to nebylo účelem. Jelikož se sám vždycky snažím udělat věci co nejjednodušeji, tak už jsem asi ztratil smysl pro různá udělátka provozovaná jen tak pro radost. Rozhodně však zastávám názor, že pokud má být zachována funkčnost a spolehlivost (nejenom u počítačů), je nejlépe použít ověřené řešení a nevidím nic špatného na tom, že stejné řešení používá i většina dalších lidí. To že vyzvídám, proč to tak chcete, má zcela prozaický důvod, když mi není jasný účel, nemůžu vám poradit a pod slovem poradit vidím i možnost navrhnout jiné řešení než vy, pokud je podle mého názoru účelnější, jednodušší, spolehlivější, levnější atd. Třeba to použití vašeho vlastního mailserveru na routeru jen proto, abyste k němu mohl přistupovat přes ssh/telnet, mi pro normální (podotýkám pro NORMÁLNÍ) použití zrovna vhodné nepřipadá, já raději použiji klienta, který umí SMTP, ušetřím si router (pokud bych ho pořizoval jen proto, aby na něm běžel mailserver), ušetřím si práci s instalací a konfigurací maileserveru, přičemž výsledek bude stále stejný - z mé neveřejné sítě bude mail odcházet na veřejný mailserver pomocí SMTP. Ještě jednou se omlouvám a už budu zticha.
> Pro některé lidi (jako třeba já), kteří jsou zvyklí pracovat v terminálu, je tento přístup pohodlnější, než spouštět nějaké grafické nebo webové rozhraní
Chtěl jsem to vědět od původního tazatele a vás se zeptám také. Proč chcete k veřejnému mailserveru přístup přes SSH? Jen proto, abyste mohl použít nějakého terminálového klienta? Proč, když vám vadí grafické rozhraní a webový přístup, nepoužijete negrafického klienta, který umí protokol SMTP, a místo toho chcete přístup přes SSH protokol? Co vám vadí na tom, komunikovat s poštovním serverem pomocí poštovních protokolů? Předpokládám, že jako původní tazatel, také nemáte v úmyslu nějaké speciální použití, které by to odůvodňovalo, pouze nechuť ke grafice a webu.
Tiskni
Sdílej: