Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Ano, bude. Všechny potřebné protokoly jsou samozřejmě na CPU komunikujících systémů zcela nezávislé.
Section "ServerLayout" Identifier "X.org Configured" Screen 0 "Screen0" 0 0 InputDevice "Mouse0" "CorePointer" InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard" InputDevice "stylus" "SendCoreEvents" InputDevice "cursor" "SendCoreEvents" InputDevice "eraser" "SendCoreEvents" InputDevice "Synaptics Touchpad" EndSection Section "Files" RgbPath "/etc/X11/rgb" ModulePath "/usr/lib/xorg/modules" FontPath "/usr/share/fonts/X11/misc" FontPath "/usr/share/fonts/X11/cyrillic" FontPath "/usr/share/fonts/X11/100dpi/:unscaled" FontPath "/usr/share/fonts/X11/75dpi/:unscaled" FontPath "/usr/share/fonts/X11/Type1" FontPath "/usr/share/fonts/X11/100dpi" FontPath "/usr/share/fonts/X11/75dpi" FontPath "/var/lib/defoma/x-ttcidfont-conf.d/dirs/TrueType" EndSection Section "Module" Load "GLcore" Load "dbe" Load "dri" Load "extmod" Load "glx" Load "record" Load "xtrap" EndSection Section "InputDevice" Identifier "Keyboard0" Driver "kbd" Option "XkbRules" "xorg" Option "XkbModel" "pc105" Option "XkbLayout" "cz" EndSection Section "InputDevice" Identifier "Mouse0" Driver "mouse" Option "Protocol" "auto" Option "Device" "/dev/input/mice" Option "ZAxisMapping" "4 5 6 7" Option "Emulate3Buttons" "true" EndSection Section "InputDevice" Identifier "Synaptics Touchpad" Driver "synaptics" Option "SendCoreEvents" "true" Option "Device" "/dev/psaux" Option "Protocol" "auto-dev" Option "HorizScrollDelta" "0" EndSection Section "InputDevice" Driver "wacom" Identifier "stylus" Option "Device" "/dev/input/wacom" Option "Type" "stylus" Option "ForceDevice" "ISDV4" # Tablet PC ONLY EndSection Section "InputDevice" Driver "wacom" Identifier "eraser" Option "Device" "/dev/input/wacom" Option "Type" "eraser" Option "ForceDevice" "ISDV4" # Tablet PC ONLY EndSection Section "InputDevice" Driver "wacom" Identifier "cursor" Option "Device" "/dev/input/wacom" Option "Type" "cursor" Option "ForceDevice" "ISDV4" # Tablet PC ONLY EndSection Section "Monitor" Identifier "Monitor0" VendorName "Monitor Vendor" ModelName "Monitor Model" EndSection Section "Device" ### Available Driver options are:- ### Values: <i>: integer, <f>: float, <bool>: "True"/"False", ### <string>: "String", <freq>: "<f> Hz/kHz/MHz" ### [arg]: arg optional #Option "HWcursor" # [<bool>] #Option "Xinerama" # [<bool>] #Option "StaticXinerama" # <str> Identifier "Card0" Driver "vmware" VendorName "VMware Inc" BoardName "[VMware SVGA II] PCI Display Adapter" BusID "PCI:0:15:0" EndSection Section "Screen" Identifier "Screen0" Device "Card0" Monitor "Monitor0" DefaultDepth 24 SubSection "Display" Viewport 0 0 Depth 1 EndSubSection SubSection "Display" Viewport 0 0 Depth 4 EndSubSection SubSection "Display" Viewport 0 0 Depth 8 EndSubSection SubSection "Display" Viewport 0 0 Depth 15 EndSubSection SubSection "Display" Viewport 0 0 Depth 16 EndSubSection SubSection "Display" Viewport 0 0 Depth 24 EndSubSection EndSection Section "DRI" Mode 0666 EndSection
U 1GBit pozor: 32bit stroje dosáhnou kvůli malé propustnosti PCI směrnice cca 300MBit, i když síťovka je 1Gbit.Tohle je ale problem mezi pomalou PCI sbernici a udavanym 1Gbit na ethernetu. 32bit nebo 64bit system s tim nema co delat. Propostnost PCI je 133 MByte/s, coz je jen o kousek vic nez 1Gb proi ethernet, takze nejenze to PCI sbernici pekne zatopi, nikdy ta sitovka neni na sbernici sama. PCI-express je reseni. Zdenek
Cenové resumé pro učebnu s 30 PC: Varianta 1 - nové PC 30x 10200 ... ... 306 000 Kč Varianta 2 - repas PC 30x 7500 ... ... 225 000 Kč Varianta 3 - tenké klienty 30x 4800 + 25000. 159 000 KčZdenek
A nebylo by jednodušší použít KDE (KDM) a žádný problémy s přihlašováním neřešit?! Spravuju síť s ~30 LTSP klientama a nikdy sem se nesetkal s jakýmkoliv problémem s přihlášenim a to o "korektnim" odhlášení často skutečně nemůže být ani řeč...
Jinak vícenásobný přihlášení není žádný problém (ale opět můžu mluvit pouze za KDE).
A konečně co se týče "trhání" - zkusil bych KDE . Gtk aplikace maj tragickej výkon samy o sobě natož přes LTSP.
Pomoc je velice jednoduchá - dotyčnému se smaže obsah celého domovského adresáře (vč. skrytých souborů) a při dalším přihlášení dostane výchozí konfiguraci tenkého klienta. No a protože přijde o svoji milovanou tapetu, svoje poznámky, stažené soubory, odkazy ve firefoxu atd. vícekrát to nezkouší, naopak si postěžuje kamarádům ... takže dělá osvětu.
Pro uživatele jistě úžasná ukázka "kvality" linuxu - změním rozlišení monitoru a přijdu o veškerá data... Ale ve školství je to asi jedno, těm harantům je jistě potřeba ukázat, kdo je tady pánem...
SCREEN_01=shell SCREEN_02=rdesktop SCREEN_03=ldmje ldm na obrazovce 3 a rdesktop na obrazovce 4. Proč?
Tiskni Sdílej: