Evropské instituce i některé americké státy dál zpřísňují pravidla pro ověřování věku na internetu. Cílem je zabránit dětem v přístupu k obsahu pro dospělé. Úřady ale narážejí na zásadní problém – stále více lidí používá VPN, tedy služby umožňující skrýt identitu i skutečnou polohu na internetu. Právě VPN nyní Evropská parlamentní výzkumná služba (EPRS) označila za „mezeru v legislativě, kterou je potřeba uzavřít“ [Novinky.cz].
Multiplatformní open source aplikace pro psaní poznámek Joplin (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 3.6. Nově lze mít v poznámkách embedovaný externí obsah, např. YouTube videa.
Open Hardware Summit 2026 organizovaný OSHWA (Open Source Hardware Association) proběhne o víkendu 23. a 24. května v Berlíně na Technické univerzitě Berlín.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap byla vydána v nové verzi 2026.05.06. Přibyla možnost aktualizovat mapy v aplikaci CoMaps, aniž by bylo nutné aktualizovat i verzi aplikace. CoMaps je komunitní fork aplikace Organic Maps.
OCCT3D (Open CASCADE Technology) Open Source 8.0 bylo vydáno. OCCT3D (Wikipedie, GitHub) je objektově orientovaná knihovna pro 3D CAD, CAM nebo CAE. Používá se například v softwarech FreeCAD a KiCad.
Ve FreeBSD byla nalezena a již opravena 21letá zranitelnost CVE-2026-42511 v dhclient. Jedná se o vzdálené spuštění kódu (RCE). Útočník mající pod správou DHCP server může získat plnou kontrolu nad systémem FreeBSD pouze jeho připojením k místní síti.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-1.3. Současně oznámila, že nadcházející větší vydání 24.04-2.0 bude mít modernější webový prohlížeč.
Ploopy po DIY trackballech či sluchátkách představuje nový externí DIY trackpoint se čtyřmi tlačítky Bean. Obsahuje snímač Texas Instruments TMAG5273, spínače Omron D2LS-21 a řadič RP2040, používá firmware QMK. Schémata jsou na GitHubu; sadu lze předobjednat za 69 kanadských dolarů (bez dopravy a DPH).
Mozilla před dvěma týdny na svém blogu oznámila, že díky Claude Mythos Preview bylo ve Firefoxu nalezeno a opraveno 271 bezpečnostních chyb. Včera vyšel na Mozilla Hacks článek s podrobnějšími informacemi. Z 271 bezpečnostních chyb mělo 180 chyb vysokou závažnost, 80 chyb střední závažnost a 11 chyb nízkou závažnost. Celkově bylo v dubnu ve Firefoxu opraveno 423 bezpečnostních chyb. Čísla CVE nemusí být přiřazována jednotlivým chybám. CVE-2026-6784 například představuje 154 bezpečnostních chyb.
Nemáte prosím někdo stažené PDF učebních textů pro NPPG (verze pro Linux)? Neexistuje aspoň nějaký rozumný odkaz, kde by se daly stáhnout? Archiv bývalého „Ministerstva informatiky“ obsahuje pouze verze pro Windows.
Když člověk hodiny googlí, získá tohle a tohle.
Ale to je prosím pěkně nepoužitelné, protože je to hnusně sázené. Chybí tam obsahy a některé obrázky a tu a tam možná i části textu. Všechna písmena, která patří do množiny (ISO-88592 \ ISO-8859-1), jsou vysázená groteskem, zatímco zbytek textu je antikvou. Po přečtení dvou odstavců z toho člověka bolí hlava jako po deseti pivech.
Dostal jsem se do situace, kdy bych tyto texty potřeboval. (Samozřejmě ne pro sebe...
) Existuje ještě možnost jejich získání? Nebo snad opravdu po celém slavném školení NPPG na Linuxu zbyl jen ten odpad, na který odkazuju?
Někteří o NPPG psali blog. Prosím podívejte se, zda ještě nemáte nějaké kvalitní a rozumně vysázené verze těch textů skryté v zaprášených koutech pevného disku. 
Obrátil jsem se i na lidi od OSS, kteří mi ihned odepsali a slíbili, že se zkusí podívat po nějakých PDF, případně tištěných verzích. Jenže uplynulo už 14 dní od té doby a já nemám moc času. Předem díky.
Opravdu už ty texty nikdo nemá?
Tomu se mi nechce věřit. Přece se nemohly jen tak ztratit. Pravda, za moc nestály a byly v nich spousty infantilně psaných nesmyslů, ale i přesto existují lidé, kterým by pomohly...
Tiskni
Sdílej: