Byla vydána nová stabilní verze 6.8 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o LTS verzi. Pro komerční uživatele byla prodloužena podpora ze 3 na 5 let.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovky v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
Je druhé úterý v říjnu a tedy všem čtenářkám AbcLinuxu vše nejlepší k dnešnímu Dni Ady Lovelace (Ada Lovelace Day), tj. oslavy žen zabývajících se přírodními vědami, technologiemi, inženýrstvím a matematikou (STEM).
Byla vydána nová verze 2.47.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 83 vývojářů, z toho 28 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno OpenBSD 7.6. Opět bez písničky.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.13.0. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Lze získat roota pouze se zapalovačem? Ano, lze.
Konference LinuxDays 2024 proběhne již tento víkend 12. a 13. října v Praze. Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů, zástup zajímavých osobností a stánky řady projektů: Fedora, openSUSE, vpsFree.cz, Mozilla, brmlab, OpenAlt a mnoho dalších. Vstup zdarma.
Představeny byly oficiální Raspberry Pi microSD karty třídy A2 a silikonový kryt na Raspberry Pi 5.
OpenRazer byl vydán ve verzi 3.9.0. Jedná se o svobodný software, ovladač a démon, umožňující nastavovat klávesnice, notebooky, myši, podložky pod myš, keypady, sluchátka a další zařízení od společnosti Razer na GNU/Linuxu.
zkuste v konzoli pod rootem
urpmi.addmedia jmeno_prvniho_zdroje http://ftp.surfnet.nl/pub/os/Linux/distr/mandrakeclubnl/2008.0/i586/release with media_info/hdlist.cz
urpmi.addmedia jmeno_druheho_zdroje http://rpmlinux.org/repository/2008.0 with media_info/hdlist.cz
urpmi.addmedia jmeno_tretiho_zdroje http://kevin.deldycke.free.fr/repository/mandriva/2008.0/i586 with media_info/hdlist.cz
Pro nastaveni zdroju a to i NONFREE, PLF a BACKPORT doporucuji pouzit klikator na easyurpmi.
http://adresa.proxysv:port
(ftp://... atd.)
hdlist je index balicku (i s jejich popisy), ktere obsahuje dany zdroj. Pak jeste existuje sythesis.hdlist.cz, ktery obsahuje jen index balicku bez jejich popisu. Takze pokud je neschopnost nacteni hdlist.cz zpusobena poskozenim souboru na serveru, muzem zkusit nacist sythesis.hdlist.cz, ktery je diky nepritomnosti popisu pouze velmi maly (kB misto MB). Sice nebudeme mit popisy balicku, ale budeme mit funkcni source.
Muzu se zeptat co konkretne na uvedenych zdrojich je tak zajimaveho, ze stoji za to je pridat?
P.S. Tady je na abicku je o tom moc pekny clanecek, i kdyz trochu starsiho data.
Tiskni Sdílej: