Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
Intel Pentium II, 400MHz 128MB RAM ATI 3D RAGE PRO AGP 2x (8MB)Díky za rady, Geralt
Xfce určitě ano, větší velikost RAM by to mohla dost zlepšit, uživatelský pocit. Případně rychlý disk, tedy aspoň 7200RPM/100MHz ATA.
(Máme s kolegou snad stejný notebook, on má jen 512 RAM, já 3x tolik, on tam má radši Xfce, mně ta paměť dost zvětšuje odezvy skrze cache (možná mam DDR2 a on DDR, to si nejsem jist))
1) FAQ
2) jaký desktop manager, to záleží na tom, co chcete provozovat za aplikace. Nasazení něčeho lehkého může být i kontraproduktivní. Na tomto železe s (velmi) odřenýma ušima pojede i KDE (samozřejmě 3.5.x, ne 4.0.x) za předpokladu, že budete používat kde-only aplikace. Jinými slovy, KDE+Konqueror+KMail+KOffice je šetrnější, než kterýkoliv lehký okenní správce+Firefox+Thunderbird+OpenOffice.org
Chcete-li na tom pracovat, dejte tam Windows 98. Chcete-li si na tom hrát s linuxem, dejte tam libovolnou distribuci co tam půjde nainstalovat.
To záleží, stejně jako u jakéhokoliv jiného systému, především na tom, kdo a jak jej používá. Samy od sebe se nezavirujou ani Windows 98. Nesmíte ale samozřejmě používat IE 5.0... (když na linuxu budete používat 8 let starej prohlížeč taky vám systém "rozložim na kousky")
Žurnálovací filesystem?! A jak ten vám zvýší efektivitu práce?! A co se týče "primitivního" window manageru - je velká spousta lidí, co pracuje pouze s jedním programem, například textovým editorem. A k tomu je i "primitivní" window manager zcela dostačující...
Tiskni
Sdílej: