Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
zaregistrujes si domenu (je ich par na vyber), je to zadarmo
router posiela pravidelne kazdych 10 dni update na server, takze aj ked sa mi zmeni IP adresa, nie je problem .. v konfigurakoch sa odvolavam na nazov serveru, nie IP ..
Je v principu možné toto připojeníNevidim tady zadnej problem. OpenVPN (a dalsi vpn programy) se bezne pouziva pro pripojeni roadwarrioru-lidi kteri jezdi s notebookem po svete. Staci abyste se dostal z domova na prislusny port na serveru. Je uplne fuk, jakou mate IP adresu. Maximalne to muze cinit potize pokud mate paranoidne nastaveny firewall na serveru, jelikoz musite povolit cely prislusny rozsah UPC.
a pokud ano, co upravím v konfiguráku OpenVPN na serveru?Na serveru nic.
potřebuji mít nainstalovaný OpenVPN i na domácím stroji?Ano. A nastaveny jako klient.
Vím, že musím také upravit /etc/exports na serveru, ale není mi jasné, jaký název stroje zadat pro povolení sdílení, neboť IP adresa domácího stroje je proměnlivá.Nesouvisi to s IP adresou domaciho stroje ale s VPN adresou kterou vam prideli openvpn server. Muzete opet bud povolit celej VPN rozsah (coz jsou ale interni adresy, ktere jsou dostupne pouze pres openvpn) anebo pokud chcete specificky jen pro sebe tak pres ccd nakonfigurovat fixni adresu a povolit jen tu.
mode server tls-server dev tap0 ifconfig 10.0.1.100 255.255.255.0 #ifconfig-pool 10.0.1.1 10.0.1.90 255.255.255.0 duplicate-cn ca /etc/openvpn/cacert.pem cert /etc/openvpn/vpn.crt key /etc/openvpn/vpn.key dh /etc/openvpn/dh1024.pem log-append /var/log/openvpn status /var/run/openvpn/vpn.status 10 keepalive 10 120 user openvpn group openvpn comp-lzo verb 3ovšem tento soubor vyhazuje chybu - není k dispozici certifikát (cert /etc/openvpn/vpn.crt) jakým způsobem bych ho mohl získat - díky za tip - nenašel jsem. Klienta jsem nastartoval OK.
easy-rsa
(pokud se nepletu, je soucasti instalace OpenVPN). Fakt je, ze v tom taky tapu, ty certifikaty jsem delal nekolikrat, prvni pokus byl pomoci programku, ktery na to je ve windowsovske instalaci OpenVPN easy-rsa/vars
, ja tam mamexport KEY_COUNTRY="CZ" export KEY_PROVINCE="Moravskoslezsky kraj" export KEY_CITY="Ostrava" export KEY_ORG="Nazev nasi firmy s. r. o." export KEY_EMAIL="mail@firma.tld"Ten postup, ktery skript kdy pouzit, nekde mam (vytisteny), ale musel bych to pohledat, Ale jak se tak divam na jmena tech skritpu, tak asi je treba
build-dh
, build-ca
a build-key
(nebo mozna build-key-server
, to ted nevim) pro certifikaty na server a build-key
pro kilenty
dh1024.pem
, ca.crt
, server.crt
a server.key
, klienti musi dostat
ca.crt
, klient.crt
a klient.key
. Soubor ca.crt
je stejny pro vsechny klienty i pro server, .crt
a .key
ma kazdy svuj.
Tiskni
Sdílej: