Eric Lengyel dobrovolně uvolnil jako volné dílo svůj patentovaný algoritmus Slug. Algoritmus vykresluje text a vektorovou grafiku na GPU přímo z dat Bézierových křivek, aniž by využíval texturové mapy obsahující jakékoli předem vypočítané nebo uložené obrázky a počítá přesné pokrytí pro ostré a škálovatelné zobrazení písma, referenční ukázka implementace v HLSL shaderech je na GitHubu. Slug je volným dílem od 17. března letošního
… více »Sashiko (GitHub) je open source automatizovaný systém pro revizi kódu linuxového jádra. Monitoruje veřejné mailing listy a hodnotí navrhované změny pomocí umělé inteligence. Výpočetní zdroje a LLM tokeny poskytuje Google.
Cambalache, tj. RAD (rapid application development) nástroj pro GTK 4 a GTK 3, dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0. Instalovat jej lze i z Flathubu.
KiCad (Wikipedie), sada svobodných softwarových nástrojů pro počítačový návrh elektronických zařízení (EDA), byl vydán v nové major verzi 10.0.0 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Letošní Turingovou cenu (2025 ACM A.M. Turing Award, Nobelova cena informatiky) získali Charles H. Bennett a Gilles Brassard za základní přínosy do oboru kvantové informatiky, které převrátily pojetí bezpečné neprolomitelné komunikace a výpočetní techniky. Jejich protokol BB84 z roku 1984 umožnil fyzikálně zaručený bezpečný přenos šifrovacích klíčů, zatímco jejich práce o kvantové teleportaci položila teoretické základy pro budoucí kvantový internet. Jejich práce spojila fyziku s informatikou a ovlivnila celou generaci vědců.
Firefox 149 dostupný od 24. března přinese bezplatnou vestavěnou VPN s 50 GB přenesených dat měsíčně (s CZ a SK se zatím nepočítá) a zobrazení dvou webových stránek vedle sebe v jednom panelu (split view). Firefox Labs 149 umožní přidat poznámky k panelům (tab notes, videoukázka).
Byla vydána nová stabilní verze 7.9 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 146. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dle plánu byla vydána Opera GX pro Linux. Ke stažení je .deb i .rpm. V plánu je flatpak. Opera GX je webový prohlížeč zaměřený na hráče počítačových her.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.27.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Byly publikovány informace (technické detaily) o bezpečnostním problému Snapu. Jedná se o CVE-2026-3888. Neprivilegovaný lokální uživatel může s využitím snap-confine a systemd-tmpfiles získat práva roota.
Trosku experimentuji se subdomenou a nejak mi veci nefachci. Kdyz mam namirene DNS na ns0.allsupp.com tak nemuzu resolvnout ns1.l.kanour.info, tedy hosty na subdomene l.kanour.info. Nevim jestli to muze byt tim, ze nemam specifikovany "allow-transfer". Nevite co mam spatne?
Vytvoril jsem domenu pro ucel testovani
kanour.info
DNS=ns0.allsupp.com [60.241.247.211]
DNS=ns0.xname.org [195.234.42.1]
Chci vytvorit subdomenu
l.kanour.info
ktera ma nameservery na jinych IP
ns1.l.kanour.info. A 59.167.240.163
ns2.l.kanour.info. A 210.3.237.94
Zona v bind pro kanour.info:
$TTL 86400
@ IN SOA ns0.allsupp.com. admin.kanour.info. (
2008032704 ; serial, todays date + todays serial #
28800 ; refresh, seconds
7200 ; retry, seconds
604800 ; expire, seconds
86400 ) ; minimum, seconds
;
NS ns0.allsupp.com. ; Inet Address of name server 1
NS ns0.xname.org. ; Inet Address of name server 2
;
kanour.info. A 60.241.247.211
;;;; MAKE MANUAL ENTRIES BELOW THIS LINE! ;;;;
l.kanour.info. NS ns1.l.kanour.info.
l.kanour.info. NS ns2.l.kanour.info.
ns1.l.kanour.info. A 59.167.240.163
ns2.l.kanour.info. A 210.3.237.94
Jeste doplnim, ze na hlavnich nameserverech ns0.allsupp.com a ns0.xname.org nemam zonu pro subdomenu. Nevim jestli ji tam musim mit? Chci jen delegovat subdomenu na jine nameservery.
Uz je vse v poradku. Nastaveni jsem mel spravne. Problem byl na nameserverech subdomeny. Vse teda funguje.
Tiskni
Sdílej: