Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
IP adresa : 192.168.0.2 maska : 255.255.255.0Na noteboku s ubuntu :
IP adresa : 192.168.0.3 maska 255.255.255.0Pro provedení nastavení síťovky v ubuntu asi nestačí jen naklikání, ale asi se poté musí restartovat síť :
/etc/init.d/network restartNebo tak nějak. Ubuntu jsem měl v ruce jen párkrát a to je už nějaký ten pátek :-/ Dále musíš mít na notebooku nainstalovanou sambu, kteráse stará o komunikaci s klasickým protokolem winxp určeným pro sdílení. Nastavením samby se tu zabýval téměř každý a je to k tomu plno zodpovězených dotazů. Nicméně věřím, že ubuntu bude mít takovou věc lehce zdokumentovatelnou na českých stránkách ubunutu. Takže zkus se podívat nejdříve tam
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Asi jako trabant a ferrari.Mno SCP mi po 100Mbit siti leti ~10MB/s, po gigabitu >20 MB/s. Pochybuju, ze bude Samba rychlejsi...
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
smb://ip_win
\\192.168.0.3popř. rovnou :
\\192.168.0.3\sdileny_adresar_na_ubuntuNebo otevřeš položku Místa v Síti - počítače ve skupině apod. A v ubunu to uděláš tak, jak už to tu jednou bylo řečeno od uživatele Honza-S (smb://ip_win):
smb://192.168.0.2/sdileny_adresar_na_winTakže řečeno to už bylo a na stránkách ubuntu to také je viz http://wiki.ubuntu.cz/Připojení vzdálených zdrojů
Tiskni
Sdílej: