Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
NET - - - - public / non public - - - - non public / non public - - - - LOCAL router NAT 10.0.0.0/24 10.10.0.0/24Teď využívám tohle:
NET - - - - public / non public - - - - non public / non public - - - - LOCAL NAT router 10.0.0.0/24 10.10.0.0/24ale uvedené je neprůchodné pro IPSEC, respektive prvním zařízením ve směru z netu je 5460AP, v roli AP klienta pro WiFi a tento jako takový neumí NAT-T, tak mě naadlo role otočit, ale jako nepříliš znalý sítí mám obavu, že NAT není jen pro srandu ... Problém je, že nemám možnost získat druhou public adresu, což by můj problém vyřešilo tím, že bych první IP dal rádiu v roli bridge a druhou reálnému routeru s NATem, ale toto není a nemůže být, pač není volná IP
Vy máte jeden fatální problém. Potřebujete, aby "router s NAT, IPSEC, ..." měl veřejnou IP adresu, jinak celé to vaše schéma padá na hubu. On totiž není problém to nastavit tak jako ve vaší druhé malůvce (rádio má veřejnou, nenatuje, routuje, mezi rádiem a tím druhým serverem je privátka) - problém je v tom, že to nebude fungovat. Na váš naťák (the router s nat a spol.) se nepůjde ze světa dostat (páč nemá veřejnou IP), a mnohem hůř - on se nebude moci dostat nikam do světa (protože jeho privátku nikdo nepřenatuje do veřejné adresy, takže jeho odchozí provoz při troše štěstí (za předpokladu, že máte ISP a nikoliv "ISP") zahodí hned první hop na trase k ISP, při použití parodie na ISP se tomu jenom vysměje celý svět.
Jestliže nemáte možnost získat další veřejnou IP adresu (ideálně routovanou přes stávající IP toho rádia), tak mi z toho vychází, že 1. nemáte ISP ale "ISP" - váš problém. 2. Zkuste to rádio přenastavit do brigovacího módu (jestli to jde a spol.).
BTW - Pokud je mi známo, IPsec přes NAT fungovat umí. Samozřejmě za předpokladu, že ten váš router na té parodii na konektivitě je VPN klientem, nikoliv serverem. Server je samozřejmě přes NAT neřešitelný, ale pokud je to klient, tak jej s přiměřenou snahou rozběhnete. (Asi budete muset toho svého "ISP" několikrát kopnout kam uznáte za vhodné, aby si ten svůj *ehm* nat nastavil *správně*.) Nicméně rozhodně to není doporučované řešení, protože budete mít trvale problémy se stabilitou té VPN - on tam ten NAT vnáší docela dost subtilních potíží, které povedou k jejímu rozpadu.
Mám-li to uzavřít, tak prostě změňte "poskytovatele".
Jestli jsem to dobře pochopil, tak teď je nastaven jako "WISP (Client Router) mode" a připojuje se bezdrátově k nějakému AP poskytovatele.
Mělo by se to nastavit na "Client mode" a přípojit na wan port toho dalšího routeru a ten nechat dělat NAT. V tomto modu 5460AP žádnou IP adresu nepotřebuje a tu jednu veřejnou IP adresu dostane wan port toho druhého zařízení. Vypadalo byto jako by měl ten druhý router místo drátového wan portu wifi kartu.
Ani v "Bridge mode" by 5460AP nepotřeboval IP adresu. Ale to by muselo být wifi zařízení poskytovatele nastaveno taky na "Bridge mode". Což zřejmě není.
Tiskni
Sdílej: